MENU
klinika
Kriza në Venezuelë

Maduro: Trump është ekstremist, SHBA fajtore për krizën

Washington Post

Një tjetër kandidate femër, një tjetër “makth” për Trumpin

Senatorja Amy Klobuchar shpalli kandidaturën për presidente javën e kaluar, dhe që atëherë kanë nisur...

Project Syndicate

Merkel dhe Makron duhet të ndryshojnë rregullat e lojës…

Pas disa vitesh, Franca dhe Gjermania më në fund kanë rinovuar partneritetin e tyre të...

George Soros/ Project Syndicate

Evropë, të lutem zgjohu!

Hapi i parë për të mbrojtur Evropën nga armiqtë e tij, si brenda ashtu edhe...

A do ta mbështesë Trump?

Qeveria amerikane nuk do të mbyllet, arrihet marrëveshja

Demokratët dhe republikanët kanë arritur në parim një marrëveshje mbi sigurinë e kufirit për të...

Albert Çaçi

Ostpolitika e Merkel

Në fakt nuk kanë qenë të pakët ata që mendonin se tani që Merkel dha...

Deklarata e pasardhëses së Merkelit

Evropa duhet të përshtatet, ose nuk do të mbijetojë…

Evropa duhet të ndryshojë për të përparuar në një “garë sistemesh” me Kinën dhe Shtetet...

Nga Venezuela deri në Kinë

Turqia ‘e etur’ për ndikim e pushtet…

Turqia ishte një nga vendet e para që mbështeti Nicolas Maduron e Venezuelës, pasi SHBA...

Nga New York Times

Në garën e re të armëve të gjithë do të jenë humbës…

Para frikës se mund të rrëzohesh nga një avion, ose përpara kërcënimit të katastrofës globale...

Deklarata e kandidates Warren

“Trump mund të jetë në burg në 2020”

Presidenti Donald Trump mund të jetë në burg kur të vijë dita e zgjedhjeve, tha...

Koha po mbaron

Amerika në ‘ankth’/ Qeveria mund të mbyllet përsëri?

Bisedimet midis republikanëve të Kongresit dhe demokratëve që kanë për qëllim shmangien e një mbylljeje...

Bisedimet në Spanjë

‘Katalonia’ ngrihet në protesta masive kundër planit të qeverisë

Mijëra protestues janë mbledhur në Madrid të dielën në shenjë qëndresë kundër planit të Qeverisë...