MENU
klinika
Historia

Origjina arbërore e shenjtit të Kishës së Laçit

Foto

“Ishte koha kur Timo Flloko mësonte cigaren”

Aktori i njohur Mevlan Shanaj është kthyer pas në kohë duke nxjerrë nga arkivi personal...

Në shtypin francez

Fotot e rralla/ Mbërrin mbreti Zog dhe Geraldina nga Stambolli

Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Maj 2018 Largimi i familjes mbretërore shqiptare nga atdheu,...

Festivali i Venecies

“Joker” ka tashmë “Luanin e Artë”

      Festivali i Filmit në Venecie, uli siparin, teksa “Luani i Artë” iu...

"Monolog prindërimi"

Nëse do ta rrisja dhe njëherë fëmijën tim

Nëse do ta rrisja dhe njëherë fëmijën tim do t’i ndërtoj më parë vetëvlerësimin e...

“Gjyshja Gatewood”

Nga një martesë e dështuar, udhëtoi e vetme në 14 shtete

     Sepse e doja! – Kjo ishte përgjigja e saj, kur e pyetën për...

Moikom Zeqo

“Shkodra paska qenë themeluar nga Aleksandri i Madh”…

     Para disa vitesh erdhi të më takonte në Muzeun Historik Kombëtar Prof. Lucia...

Të dashuruarit pas Meksikës

Frida Kahlo dhe Diego Rivera ekspozitë dypalëshe

 “Dolores Olmedo”, muzeu në Nju Meksiko, ka çelur dyert për një ekspozitë tejet të veçantë,...

Mirë se vini në ring!

Për të gjithë ata që dëshirojnë të hidhen në këtë aventurë

       Autori më i famshëm japonez i ditëve të sotme, Haruki Murakami, ka...

Pyetja e Enverit që mobilizoi policinë dhe ushtrinë

Ç’do ngjasë në Jugosllavi pas Titos?!

Flet eksperti i trupave speciale, Hil Lushaku: “Si u ndërtuan mbi 36.000 qendra zjarri të...

Nga Salih Mehmeti

“Shqiptarët lidhen me maqedontë më tepër se me cilido popull”

N’shekullin e 15-të nji historian athinas, si Halkokondili, thekson dallueshmëninë e shqiptarëve prej të tjerëve,...

Një problem me “5 lekëshin” e parë

Ku u printuan paratë e para të Shqipërisë në 1926?

Nga Kreshnik Kuçaj Deri në vitin 1926, Shqipëria nuk kishte monedhë kombëtare e si rrjedhojë...

REKLAMA