MENU
klinika
"Ishte nën vëzhgimin e rreptë të Enver Hoxhës"

Paskal Milo publikon dokumentet: Mustafa Gjinishin e vranë shokët

"Një Zot"

Shfaqet “Vula e Solomonit”

       Arkeologët janë ndeshur me një hajmali të lashtë, që besohej se mbronte...

Samiu i Frashërllinjve...

“Topi që shemb kështjellat më të fuqishme është atdhedashuria”

        “Ja qëllimi ynë! Ja puna jonë e shenjtëruarë! Ja besa jonë!...

Agata Kristi, mbretëresha e krimit

“U martova me një arkeolog, pasi sa më shumë plakem… “

        E logjikshme dhe dinake, e rafinuar dhe mizore, paqësore dhe xheloze,...

"National Geographic"

Shqiptarët në Konstandinopojë

         FOTO-LAJM:  Nga National Geographic (Shqiptarët në Konstandinopojë/Stamboll) 🇩🇪Aus National Geographic (Albaner...

Intervista

Bekim Fehmiu, pse pa përmendore në Tiranë?!

Me rastin e 85-vjetorit të lindjes të aktorit të madh, Bekim Fehmiu Nga: Albert Zholi...

"Pashai fshihet në Butrint"

Gazeta e Nurembergut lajmëron se… Aliu është gjallë!

        Nga: Aurenc Bebja, Francë “Gazette de France” ka botuar, të shtunën...

Dëshmia e ish-kryehetuesit

Urgjent për në Komitet, pasi kishte telefonuar Hysni Kapo…

        Shteti i diktaturës së proletariatit në sistemin politik të periudhës së...

"Njeriu dhe artisti"

Kur Dritëro Agolli shkruante për mikun e tij, Endri Keko

        Ishte 10 korriku 1952, dita kur regjisori Endri Keko, vendosi kutinë...

Medvegjasit në fjalët e urta

Grues t’krehne e udhës t’rrehne mos ju daj…

         Një lloj i veçantë i krijimtarisë gojore janë edhe fjalët e...

BBC

Publik, arkivi i fshehtë i Kafkës!

        Tre versione të dokumenteve historike të jetës së Kafkës, mes të...

Kandinski

“Të krijosh një vepër arti, është të krijosh një botë”

        Artisi rus, që në fillesën e karrierës së vet u përpoq...

REKLAMA