MENU
klinika
Një fotografi e rrallë

Shqiptarët në Cetinë

Vëmendje veprës së Thimi Mitkos

Kur “Revue Des Deux Mondes” i bënte jehonë kulturës shqiptare

Revista franceze, “Revue des Deux Mondes”, ka botuar, në faqen n° 720, një shkrim të...

Për kë bëhet fjalë?

Diplomati turk që drejtoi delegacionin shqiptar në Konferencën e Paqes në Paris

Duket e çuditshme, por është e vërtetë. Në Konferencën e Paqes, delegacioni nga Shqipëria u...

Dashuria për gruan hebre

Zbulohen misteret e jetës së Hitlerit

Jeta personale e Hitlerit është e mbushur me teori konspiracioni dhe mistere. Por së fundmi...

E përditshmja sllovene

“Nobeli? Peter Handke lindi dhe u rrit në kufi me Jugosllavinë!”

      Çmimi akorduar austriakut Peter Hankde, vazhdon të ngjallë diskutime. E përditshmja sllovene...

"Inane" premierë

Dashuria e pazakontë për 7 ditë, vjen në Millenium

       U prezantua në kinema, premiera e filmit “Inane”, me regji nga Besnik...

Poeti martir

Eni të vajtojmë Shqipërinë

       (fragment ) Eni ju o motra , eni ju o gra Eni...

Cilat ishin fjalët e Nënë Terezës

Kur Oslo lutej njëzëri për paqen në botë: Mos i vrisni foshnjet

      Humanistja shqiptare që nuk e kurseu jetën në ndihmë të më të...

"Neustadt" për Kadarenë!

Amerika vlerëson shkrimtarin shqiptar

       Çmimin ndërkombëtar për letërsinë “Neustadt”, njohur ndryshe si “Nobeli amerikan” shkon për...

"Gjeniu i braktisur"

Hassam; Obama zgjodhi pikturën e famshme për Zyrën Ovale

      Një nga piktorët më të mëdhenj impresionistë amerikanë, Frederik Çajld Hasam (1859-1935),...

E rrallë...

Kur intelektualët reagonin për bursën e Lasgush Poradecit

Në periudhën e punimit të doktoraturës, Lasgush Poradeci u përball me një problem ekonomik pasi...

Si tentoi qeveria ta japë me koncesion

Historia e trenit të çuditshëm “Tiranë-Durrës Express” në Shqipërinë e 1920

Gjatë Luftës së Parë Botërore, ushtritë austro-hungareze e ato italiane që qëndruan në Shqipëri ndërtuan...

REKLAMA