MENU
klinika
"Shqipëria morale"

Letërkëmbimi i Faik Konicës me Athanas Tashkon

Teatri Metropol

“Pikaso dhe Ajnshtajni” zhduken… deri në shtator

        Teatri Metropol çeli sezonin e shkurtër artistik. “Pikaso dhe Ajnshtajni në...

“Nata e thikave të gjata”

Kur Hitleri shfarosi rivalët…

         30 qershori i vitit 1934, në historinë gjermane kujtohet si “Nata...

Arti i zemrës...

Pa qenë çmenduri, s’është as dashuri!

           Dashuria është një lule e bukur, por duhet të kesh...

"Jeta në fotografi"

Gjon Mili në konferencën e bujshme

       Nga Aurenc Bebja*, Francë – 30 Qershor 2021 “Wellesley News” ka botuar,...

Rrëfehet nipi i shkrimtarit të njohur

“Im atë vdiq në tortura, në burgun e kalasë së Gjirokastrës…”

       Publikohet historia e panjohur e Ferhat Thaçit, me origjinë nga qyteti i...

Durrës...

27 Qershor 1938, revista “Jeta”: Lajme nga plazha

       Në botimin e ditës së hënë, të datës 27 qershor 1938, në...

Grenell "deklaratë" për Kosovën

Pëllumb Xhufi: Nuk qëndron… Ngjall dyshime për integritetin e tij

        Postimi i ish-të dërguarit të presidentit Trump, për dialogun Kosovë-Serbi, Richard...

Aurel Plasari

“Ditë për të kujtuar Shën Lazarin”

    PROFESIONI: PROVOKATOR     Shënim historik për FaceBook La zananë e zu zurnanë:...

Shek. XVIII

“Darka mistike”

        Vepra që i atribuohet Eftimi dhe Terpo Zografit, titulluar “Darka mistike”...

Galeria Kombëtare

Picasso ia dhuroi Greqisë: u gjet në Athinë, piktura e vjedhur

       Një vepër e artistit Pablo Picasso, e grabitur prej nëntë vjetësh, gjatë...

Faik Konica

Dallimet mes fustanellës dhe karikaturës greke…

        Dallimet kryesore mes veshjes së mirëfilltë shqiptare dhe karikaturës greke për...

REKLAMA