MENU
klinika
Enveri me shkrimtarët dhe artistët, 1965

“E urova kompozitorin, mikun tim të vjetër, për muzikën e operës”

Frymëzimi i Mandelës!

Ditari i një vajze… e detyruar të vdiste

       “Unë dua të vazhdoj të jetoj edhe pas vdekjes”. Falë ditarit të...

Lamtumirë, Petrit Ruka!

Poezia shqipe, pa një prej emrave të spikatur…

       Poeti dhe kineasti i njohur Petrit Ruka, ka ndërruar jetë në moshën...

Shuhet Carrà

E pakrahasueshme! Lamtumirë, ikonës së televizionit italian…

        Ndahet nga jeta në moshën 78-vjeçare, artistja e njohur italiane, Raffaella...

Ambasadat e korrikut '90

Dëshmia e 2 protagonistëve: E kemi lënë që të ikë… “brinja”

       Fabian Kati dhe Arian Kalari, janë dy nga mbi 5 mijë shqiptarët...

Hebreu që u konvertua...

Si u bë djali i birësuar i Gorkit, diplomat francez?

       Zinovi Peshkov (Zinovy Peshkov) rridhte nga një familje e varfër pronvinciale hebreje,...

"Palma e artë"

Poker femëror gara e Festivalit të Kanës

        Tri francezet: Catherine Corsini, Julia Ducournau dhe Mia Hansen-Love, si edhe...

Ungjilli treshekullor

Libri i Shenjtë i Mrekullive

        Kisha e Vatikanit, në vitin 1735, në shenjë mirënjohje i dhuroi...

SocRealizmi

“Enveri mes artistësh: Më pëlqyen vargjet e një vajze të re”

        Publikohet dokumenti i Arkivit Qendror të Shtetit në Tiranë (fondi i...

Pushteti dhe... masa

“Ferma e kafshëve”, si model ‘bashkohor’! (teatri në skenë)

       Një nga alegoritë më të mëdha politike të të gjitha kohërave… Është...

"Puthja e cubave"

A ishte e vërtetë kjo në kulturën tonë?

       Ata janë të veshur me tirqi, trupi i tyre është i pushtuar...

Para Krishtit...

VENUSI: misteri që fshihet pas bukurisë

        Është një nga veprat më interesante që kemi nga antikiteti dhe...

REKLAMA