MENU
klinika
Mërgimi...

Shqiptarët e Bullgarisë

Sot, një shenjë romantike e bashkimit

Gjeniu i anijes

Ndërsa fraksione politike tentojnë të ndajnë dy pjesë të kombit Kosovën dhe Shqipërinë, muzikantë të...

Disa ide për ditët në plazh

Librat që duhet të lexoni gjatë kësaj vere!

Cila do të ishte vera perfekte? Përfytyrojeni pak, ju në plazh teksa keni gjetur një...

Jetojnë mes këngëve e valleve tradicionale

Shqiptarët e Afganistanit, bjondët sykaltër të “Hundëzës”

Kemi të bëjmë me një rast unik të ekzistencës së paraardhësve tanë ilirë. Në një...

Në moshën 81-vjeçare

Shuhet piktori i njohur fotorealist, Chuck Close!

Shuhet nga jeta në moshën 81-vjeçare Chuck Close, artisti, pikturat gjigante fotorealiste të të cilit...

Me regji të Blerta Bashollit

Filmi ‘Zgjoi’ edhe në ‘Jerusalem Film Festival 2021’

Filmi “Zgjoi” me regji të Blerta Bashollit në shkurt të këtij viti bëri historinë duke...

21 gusht 1924

Kur themelohej ‘Lidhja e Përgjithshme e Arsimtarëve’

Më 21 gusht 1924, Kongresi Arsimor i mbajtur në Tiranë, me nismën e mësuesve, themeloi...

Dokumenti i panjohur i Sigurimit

Organizata ‘Rrëshqitja’ me 200 persona do sulmonte ‘Bllok’-un

Dashnor Kaloçi Publikohet një dokument i rrallë me siglën “Tepër sekret” i nxjerrë nga teksti...

Emra të mëdhenj

Shumë të famshëm dhe… kompozitorë në kohën e lirë!

          I njohim për talentin kinematografik, apo mjeshtërinë e penës, por...

''Talebanët''

Saviano: Në Afganistan është luftë opiumi

        Gazetari italian Roberto Saviano, ka dhënë një këndvështrim ndryshe mbi fitoren...

''Dënxa''

Vallja arbëreshe

        “Vallja” është një kërcim me motive popullore, ritmike që shoqërohet nga...

Gjyqi i Kadri Hazbiut

”Më mirë në ferr, se të jetoj me ju”

       Pas përfundimit të të gjithë dëshmitarëve të pyetur për problemin e “tradhtisë”...

REKLAMA