MENU
klinika
Një përvojë hibride

Filmat e Tarantinos po kthehen në shfaqje teatrale

Projekti

Ndërtohet pas 100 vjetësh Kumbanorja “Zemra e Krishtit”

Kumbanorja “Zemra e Krishtit” në Tiranë, pritet të ndërtohet së shpejti. Pas 100 vjetësh, asaj...

Çfarë u diskutua me delegacionin shqiptar

Bisedat sekrete mes Mao Ce Dun dhe Hysni Kapos në Kinë

Dashnor Kaloçi Publikohet një dokument arkivor i nxjerrë nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë...

"Thembra e çizmes"

Taranto, thesari i fshehur i jugut të Italisë

Rajoni juglindor italian i Puglias përfshin atë që njihet si thembra e çizmes së gadishullit...

Rehabilitimi i hapësirave të reja

Qendra mesjetare e Beratit, në transformim

Transformimi i qendrës mesjetare të Beratit, ku ndodhen xhamia “Mbret” dhe teqeja e “Helvetive”, do...

Filmat që pritet të debutojnë

“Venice Film Festival 2021″, pse ka kaq shumë rëndësi?

Festivali i Filmit i vitit 2021 së fundmi është mbajtur në Venecia dhe padyshim është...

Gazetari publikon foton e rrallë

Shqiptarët në radhë për t’u vaksinuar në vitin 1972

Gazetari Bujar Vitija ka publikuar një fotografi të rrallë që është realizuar në vitin 1972...

Dokumentet sekrete tregojnë gjithçka!

Çfarë do të ndodhë kur të vdesë Mbretëresha?

Mbretëresha, e cila është 95-vjeçe gëzon shëndet të plotë, por në raste të paparashikueshme, qeveria...

"Ju shqiptarët ankoheni pothuajse për gjithçka"

Rrëfimi i një vajze ruse që jeton prej 11 vitesh në Tiranë

Nga Entela Resuli Alla është një vajzë ruse që prej 11 vitesh jeton në Tiranë....

“I Madhërishmi” Lorenco de Mediçi

Jeta e jashtëzakonshme e “tiranit të iluminuar” të Firences

Nga Catherine Fletcher Në mesin e Mediçi, familja e famshme e bankierëve që numëronte Papët...

Kur L'Unita shkruante për Ibrahim Kodrën

Çdo gjë që është e gjallë lidhet me dritën, me detin, me verën…

“L’Unità” ka botuar, të enjten e 27 majit 1982, në faqen 14, një shkrim në...

Shtator 1916

Komisia Letrare, e para nismë për standardizimin e shqipes

Dita e parë e shtatorit të vitit 1916 do të sillte lajm goxha të madh...

REKLAMA