MENU
klinika
Rëfimi i Padër Palit

Drita Kosturi, e fejuara e Qemal Stafës duhet konsideruar si…

Dokumenti “Tepër Sekret”

Kushtet e jetesës në 8 sektorët e internimit në Lushnjë

Dokumenti “Tepër sekret”, ku prokurori i përgjithshëm Aranit Çela bën raportin e një vizite vëzhguese...

Argumentet

Nana e Skënderbeut (për ata që duan ta dinë)

Thoni, T’I BESOJMË PROPAGANDËS PANSLLAVE!? Ata kanë 300 vjet që duan t’ia veshin Skenderbeut nânën...

Në shënimet e historianit Carl Hopf

Shqiptarët dhe një histori dashurie

*Nga Luan Rama Kur shkruaja librin «Kalorësit e stuhisë» m’u desh të kërkoja botimin e...

Maja Anzhelu (Maya Angelou), zëri afroamerikan

“Njerëzit harrojnë ç’u ke thënë, bërë, jo si i ke bërë të ndihen”

Maja Anzhelu (1928-2014), shkrimtarja me emrin e vërtetë Marguerite Johnson, ishte gjithashtu aktore dhe aktiviste...

Valixhja diplomatike

1928/ Matrapazët e Tiranës, si i “jepnin” me qira shtëpitë…

Për shqiptarët, mjeshtria e tregtisë në kushte të vështira ka qenë plot talent. Por ajo...

Lidhja e saj me Aleksandër Xhuvanin

Cili ishte amaneti që la Nënë Tereza në Elbasan?

Në vitin 1991 kur Nënë Tereza do të vinte për herë të parë në Shqipëri...

Nga Salih Mehmeti

Si u bë Krishtërimi fe nga një sekt i judejve?

Simon ben Kosevah ka qenë mbase hebreu që, në rast suksesi, feja e kërshten sot...

E ndërtuar më 1939

Futuni brenda shtëpisë së tregtarit më të pasur në Korçë

Shumë familje të pasura korçare kanë punuar fort për çështjen kombëtare. Shumë prej tyre shkrinë...

Shkrimtar dhe burrështeti

1 ditë me shqiptaren nga historia e Shatobrian

Fransua Rene dë Shatobrian (François René de Chateaubriand) jetoi tetëdhjetë vjet histori të Francës, kaloi...

Aleksandër Stipçeviqit duke folur arbërisht

Video e rrallë/ “E kemi ruajtur gjuhën për 280 vjet”

Aleksandër Stipçeviq lindi në Arbënesh të Zarës në Kroaci më 1930. Ai rrjedh nga një...

Nga Sami Repishti

Kur të prishim Shqipërinë, ku do vemi?

Njiqind e gjashtë vjet ma parë, poeti i madh At Gjergj Fishta, i zhgënjyem thellë...

REKLAMA