MENU
klinika
Almanak

Çfarë ka ndodhur me 21 shkurt?

"Zoti më mori e ma dha sërish jetën"

Shpëtim Saraçi i zhgënjyer, plot arsye për tu larguar nga Shqipëria

Shpëtim Saraçi, një ndër kompozitorët e parë më të njohur shqiptarë, i lindur më 19...

Si duhet të shihet personazhi i njohur?

“E përdalë” apo “Heroinë”? Çfarë ishte Anna Karenina?

Në krijimtarinë letrare të Tolstoit, dy janë veprat që ai i konsideronte si pasqyrë e...

Profil

Pol Verleni / Poeti i individualitetit

ANKTH Asgjë prej teje s’më magjeps, natyrë, As fushat, as siçilianet jehona pastorale, As ojnat...

Në kujtim të veprës

U shua albanologu më i madh amerikan Eric Pratt Hamp

Në kujtim të veprës së albanologut Eric Pratt Hamp. Gjuhëtar me renome ndërkom­bë­tare, studiues nga...

Në vitin 2000

Amaneti që Dritëroi i la mbesës për mitingjet

Nga Dritëro Agolli* “Një mbrëmje, tek shikonim në televizor. Më tërhoqi vëmendjen një kuriozitet shkencor...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 20 shkurt?

1472 – Norvegjia i jep Skocisë ishujt Orkney dhe Shetland, pasi mbreti norvegjez Kristian nuk...

Pikturat

Presidenti që ‘shkundi’ Botën vjen në Muzeun Kombëtar

Piktori Avni Delvina ka hapur në Tiranë një ekspozitë me piktura për Donald Trump, presidentin...

Profil/ Enea Zhegu

‘Tomka dhe shokët e tij’/ Si duket sot djali që ‘luftonte’ nazistët

Filmi “Tomka dhe shokët e tij”, me regjinë e Xhanfize Kekos (1977), është një nga...

Ekspozita

Artistja nga Kuvajti tregon ‘Mikpritjen’ shqiptare

Rreth 40 fotografi të artistes nga Kuvajti Ebtisam Al-Houti që pasqyrojnë traditën e mikpritjes së...

Urtësia e Emanuel Kantit

Kanti: Mosmirënjohja është thelbi i poshtërsisë

Kanti është filozofi gjerman i shekullit të 18-të (1724-1804). Mendimtar i Iluminizmit gjerman (Aufklärung), i...

Lexojeni!

Gazeta “National” jehonë poezisë “Shpresë” së Silvi Sulaj

SHPRESË, nga Silvi Sulaj Nga embelsia , ngrohtesia njerezit po ikin, edhe zjarret e dashurise...