MENU
klinika
Me çfarë rikthehet ajo sot?

Nertila Koka, la skenën shqiptare për punën e bashkëshortit

The Scottish Geographical Magazine

Shqipëria e vitit 1898 në sytë e një skocezi

Përshkrimet në superlativ për Shqipërinë dhe shqiptarët janë të pafundme. Interesimi i të huajve për...

Rrethimi i Ulqinit

Tyrbeja e Fanit dhe dy vëllezërit që ‘lanë kokën’ për qytetin

Ulqini është një nga qytetet më të vjetra në Bregdetin e Adritikut, që themelua nga...

Berat

Muzeu Etnografik vendtakimi i të rinjve me historinë

Muzeu Etnografik i Beratit ka mirëpritu sot në një rrugëtim mes objekteve dhe historisë nxënësit...

“Çdo histori dashurie është një histori fantazmash"

Wallace “mbreti i zbehtë” i letërsisë amerikane

David Foster Wallace është një shkrimtar shumëdimensional, meriton të nderohet, një kolos i letërsisë amerikane....

Almanak

Çfarë ka ndodhur me 21 shkurt?

1431 – Në selinë ushtarake të mbretit anglez në Paris, fillon një gjyq i cilësuar...

"Zoti më mori e ma dha sërish jetën"

Shpëtim Saraçi i zhgënjyer, plot arsye për tu larguar nga Shqipëria

Shpëtim Saraçi, një ndër kompozitorët e parë më të njohur shqiptarë, i lindur më 19...

Si duhet të shihet personazhi i njohur?

“E përdalë” apo “Heroinë”? Çfarë ishte Anna Karenina?

Në krijimtarinë letrare të Tolstoit, dy janë veprat që ai i konsideronte si pasqyrë e...

Profil

Pol Verleni / Poeti i individualitetit

ANKTH Asgjë prej teje s’më magjeps, natyrë, As fushat, as siçilianet jehona pastorale, As ojnat...

Në kujtim të veprës

U shua albanologu më i madh amerikan Eric Pratt Hamp

Në kujtim të veprës së albanologut Eric Pratt Hamp. Gjuhëtar me renome ndërkom­bë­tare, studiues nga...

Në vitin 2000

Amaneti që Dritëroi i la mbesës për mitingjet

Nga Dritëro Agolli* “Një mbrëmje, tek shikonim në televizor. Më tërhoqi vëmendjen një kuriozitet shkencor...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 20 shkurt?

1472 – Norvegjia i jep Skocisë ishujt Orkney dhe Shetland, pasi mbreti norvegjez Kristian nuk...