MENU
Personalitet artistik

Viktor Zhysti, një jetë e tërë profesionale në artin shqiptar

Atmosferë Festash

Cili është kuptimi i bredhit dhe topave shumëngjyrësh?

Nga Andreas Dushi/ Bashkë me dhjetorin, atmosfera e festave të fundvitit është ndezur gjithandej, duke...

Baba i kompozimit

Zadeja, mjeshtri që fshehu elementët jugor brenda tingullit

Kompozitori i njohur shqiptar nga Shkodra Çesk Zadeja lindi më 8 qershor 1927, në një...

Fakte historike

Pse ky gurë ‘tronditi’ historinë Greqisë?

Pllaka e gurit në ishullin grek të Lemnosit i përket shekullit të VI.p.e.r. dhe është...

Foto e rrallë e Haxhi Qamilit,

Tradhtari që hoqi flamurin e Skënderbeut dhe ‘ktheu’ osmanët

Haxhi Qamili (1876-16 gusht 1915) ishte kryetari i lëvizjes panislamiste të Shqipërisë së mesme, që...

Histori Kulturore

Frang Bardhi, poeti i shekullit të XVII

Frang Bardhi është padyshim një nga figurat më të ndritura të kulturës e historisë shqiptare...

Muzika e lehtë Shqiptare

Kush janë emrat e festivalit të 57 të RTSH?

Komisioni përgjegjës i Festivalit të Këngës në RTSH, ka përzgjedhur 22 këngët e konkurrentëve që...

Personalitete Shqiptare

Nikolla Jorga dhe shqiptarët e Rumanisë

Komuniteti i shqiptarëve në Rumani ka dhënë një ndihmesë të madhe  për Shqipërinë si dhe...

Fotot që harruam

70 fotot që ‘fshehu’ komunizmi. Do ngeleni me ‘gojë hapur’ me Shqipërinë e diktaturës

Periudha e diktaturës, ishte pjesa më e errët e Shqipërisë që e izoloi nga bota...

Kriza komuniste

Kur Enveri kërcënonte Jugosllavinë: Do shpoj tunel dhe do të thaj Ohrin

Marrëdhëniet e Enver Hoxhës me udhëheqjen jugosllave kanë qenë nga më të çuditshmet. Gjatë Luftës...

Asimilimi i trojeve shqiptare

Kraja e mbi Shkodrës!

Falenderoj dr.Nail Nail Draga dhe Ali Gjeçbritaj për një ditë mbres lënse në Krajen e...

Mësoni arsyen!

Pse në zonat e veriut, mikut ia kthenin këpucët përmbys?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare, veçanërisht ndër banorët e zonave malore të veriut, mund të takoje...