MENU
klinika
Streha e parë vorfnore

Rauf Fico e ngriti për 2 fëmijë jetimë

E futen në thes me mace të egra

Jeta dhe fati tragjik i mësueses mirditore

Marie Tuci lindi më 12 mars 1928, në fshatin Ndërfushaz Mirditë, si e bija e...

Vitet 1908-1912

Cilat ishin shkaqet më kryesore të rënies së territoreve shqiptare?

Historia e kombit tonë ka qenë gjithmonë një histori qëndresë. Populli shqiptar është një komb...

Përfaqësuesi më i shquar...

Gjermani që i kushtoi jetën Shqipërisë dhe gjuhës së saj

Ai është një nga përfaqësuesit më të shquar të shkollës gjuhësore austriake, profesor në Universitetin...

Rruga e Durrësit në histori dashurie...

Si u lidh vajza e një zëvendësministri me futbollistin e “Tiranës”

Qëndrimi te “Flora” dhe frekuentimi i Rrugës së Durrës erdhi pas viteve ‘70, kur situata...

"Jeta absolute"

Shpirti në filozofinë e Bergsonit?

      Inteligjenca na bën të shpalosim reflekse dhe paragjykime nga më të ndryshmet....

Një yll u shua...

Profil/Shpresa Bërdëllima ose Brigitte Bardot shqiptare

      Ditën e djeshme, më 27 Tetor 2019, është ndarë nga jeta në...

Berati, sa shumë histori!

Baba Tomori mjekërbardhë hesht mbi qytet…

     Është qyteti i një mbi një dritareve. Berati, njihet si një ndër vendet...

Akti përfundimtar

Ja pse kryqëzatat nuk ishin një ”përplasje qytetërimesh”…

     Shumëkush pretendon sot se kryqëzatat ishin një konflikt ndërmjet dy feve diametralisht të...

Rrethanat shoqërore e politike

Ja çfarë ndodhi me 12 Nëntor të 1912!

Shpallja e Pavarësisë ose Deklarata e Pavarësisë është shpallja e pavarësisë së Vilajetit shqiptar nga...

Ku renditet në botë

A e dini se sa i vjetër është flamuri ynë?

A e keni menduar ndonjëherë se cilët janë flamujtë më të vjetër në botë? Nëse...

Kujtesë retrospektive

Kombet, parë në një këndvështrim dhe perspektivë tjetër

Kujtesë retrospektive- ngjarjet historike të themelimit të kombit dhe shtetit shqiptar në vitin 1912 dhe...

REKLAMA