MENU
klinika
Ja roli i tij për agjencitë e inteligjencës amerikane

Kush ishte togeri dhe zbuluesi i SHBA me origjinë shqiptare

"Duhet të zhdukesh me gjithë familje”

Rrëfimi i Bujar Asqeriut: Si më akuzoi shoku i fëmijërisë pas filmit

Aq e madhe është forca sugjestionuese e kinemasë, saqë mund të lërë pasoja në jetët...

Relacioni për Ramizin

“Paçrami s’pranoi të vihej pjesa për Skënderbeun”

Dashnor Kaloçi   Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në...

Kush ishin dy–ish ushtarakët shqiptarë që tentuan ta eliminonin

Atentati i bujshëm ndaj Mbretit Zog në Austri 1931!

Aso kohe, Mbreti i shqiptarëve ishte beqar. Asgjë nuk e pengonte të shëtiste nëpër Europë,...

Nga fermer në nënkryetar bashkie

Historia e pazakontë e gjyshit sicilian

Angelo Censoplano, i njohur për të gjithë si gjyshi Angelo, është një shembull i vërtetë...

60 vjet më parë

Si dhe pse u ndërtua Muri i Berlinit?

Më 13 gusht 1961, udhëheqja e RDGJ-së filloi ndërtimin e murit që për gati 30...

“Enveri ka gisht në vrasjen e Vojo Kushit”

Dëshmia e kolonelit që shërbeu si Shef i Zbulimit

Dashnor Kaloçi/ Publikon kujtimet e panjohura të kolonel Hamit Keçit, ish-shok kursi me Mehmet Shehun...

Paulin Preka

Ndahet nga jeta në moshën 86-vjeçare kolosi i humorit shkodran

Ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare Mjeshtri i Madh i humorit shkodran dhe mbarë shqiptarë,...

Çfarë dihet e çfarë jo...

Jeronim De Rada dhe problemi pellazgjik

De Rada lindi ne vitin 1814. Në vitin 1848 De Rada boton gazetën “L’Albanesi d’Italia”,...

Si lindi romani i njohur “Ora e ligë”

Enkel Demi jehonë në mediat letrare italiane

Duket se sukseset nuk kanë të ndalur për gazetarin dhe shkrimtarin Enkel Demi, i cili...

Një përvojë hibride

Filmat e Tarantinos po kthehen në shfaqje teatrale

Adhuruesit e Tarantinos mund të shohin disa prej filmave të tij ikonik të shëndrruar në...

Projekti

Ndërtohet pas 100 vjetësh Kumbanorja “Zemra e Krishtit”

Kumbanorja “Zemra e Krishtit” në Tiranë, pritet të ndërtohet së shpejti. Pas 100 vjetësh, asaj...

REKLAMA