MENU
klinika
Esat Pasha nga Durrësi, për "Le journal"

“Gjysma e shqiptarëve duan Austrinë, gjysma Turqinë”

Bardhyl Martiniani rrëfen prapaskenat

“Si e binda Yllka Mujon të bëjë kinoprovën”

      Me kapelën republike vendosur me sqimë, syzet e errëta e pelerinën e...

Noli, Shqipëria, Kombi

Kush e donte si ai, afrimin e Shqipërisë me botën?

      Një prej personaliteteve më të spikatura të kombit shqiptar, figurë e madhe...

Krimet

Sa njerëz u vranë nga komunizmi?

Komunizmi, si lloji më gjakatar i pushtetit, ishte sanksionuar si mënyrë drejtimi për shtetet e...

Të tjera histori shqiptare

Letra e kolonelit francez Ordioni, për Voskopojën e djegur

Kjo është një letër e dërguar nga koloneli francez Andre Ordioni së bijës së tij,...

Nga Salih Mehmeti

Pse katalanët u bënë figura të tmerrit në mitologjinë shqiptare?

Katalanët, populli që po kërkon gjithnjë e më zëshëm shkëputje nga Spanja, kanë bërë vend...

"Lahuta" në frëngjisht

Përkthyesi sfidon epokën e teknologjisë

Abidin Krasniqi, përkthyesi i “Lahutës së Malcisë” të Gjergj Fishtës në gjuhën frënge, flet për...

Avni Mula feston 92-vjetorin

Sopranoja e madhe ka një urim të veçantë për heroin e saj!

       Artisti i Popullit dhe Nderi i Kombit, Avni Mula, feston sot 92-vjetorin...

Dikur, zgjidhja e vetme

Mulliri me ujë, familja bulqizake ruan traditën 100-vjeçare

Dikur çdo fshat kishte një mulli me ujë, kjo traditë si duket po shkon drejt...

Publikimi ekskluziv për "Le journal"

Esat Pasha: Ja kush e di sekretin e parfumit tim!

      Nga Aurenc Bebja*, Francë – 5 Janar 2020 “Le Journal” ka botuar,...

"Meshari"

Buzuku finalizoi më 5 janar 1555, shqipen e shkruar

      Prifti katolik shqiptar, Dom Gjon Bdek Buzuku, e përfundoi së shkruari ‘Mesharin’,...

Jakov Xoxa

Shkrimtar i dalluar i letërsisë shqipe dhe dashuria e tij për fjalën

Shkrimi është arti i të shprehurit përmes fjalës së shkruar të zezë mbi të bardhë...

REKLAMA