MENU
klinika
‘Kur e mendon thellësisht, mendimet janë dukuritë më sipërfaqësore në lidhje me çdokënd’

Udhëtim në universin e Jorge Luis Borges

“Kalendar i Mençurisë”

Kalendari që përdorte Tolstoi për t’i dhënë kuptim jetës…

“Njohuria më e rëndësishme është ajo që të udhëheq në rrugën që zgjedh të ndjekësh...

Tolstoi

Librat thelbësorë për çdo stad të jetës

Edhe pse një njeri nuk mund ta mbarojë kurrë së lexuari letërsinë e të mëdhenjve,...

Rrëfeu natyrën e vërtetë të dashurisë

Emilie du Chatelet, matematikania franceze e shek. XVIII që gjeti kurën e xhelozisë…

“Ankthi është vrasësi më i madh i dashurisë,” paralajmëron Anais Nin “I bën të tjerët...

Një Serbe Pushon Shqip

“Jam e surprizuar, të gjithë më bëjnë veç një pyetje…”

      Ajo quhet Nevena Shunjevariç: 30-vjeçarja nga Beogradi, zgjodhi Shqipërinë për pushimet verore....

Petro Nini Luarasi

Racat e tjera dhe raca pellazgjike

      Sa mundim të kolëndrijmë nëpër istorira, shohim të parën herë që stërgjyshërit...

Naipaul, shkrimtari i errësirës

Nobelisti i botës së tretë… sipas Orhan Pamuk

      Një figurë polemike, shkrimtari britanik me origjinë indiane, çmimi “Nobel” për letërsi...

"Ç'lloj njeriu kam bërë kështu?!"

Historia misterioze e Presidentit Trump me të ëmën

       Mary Anne MacLeod u martua me Fred Trump, në janar të vitit...

Dëshmia e oficerit që tentoi vetëvrasjen

“Unë njeriu i Sigurimit që provoja ushqimin e Enverit dhe familjes”

       Publikohet historia e panjohur e Sefedin Jonuzit nga fshati Vranisht i Vlorës,...

Histori e vërtetë

Në Shkodër, një anëtar i familjes nga Afrika…

      Tregohet si përrallë, por ka ndodhur në realitet. Një shqiptar nga Shkodra,...

Neorealizmi në Itali dhe ndikimi i saj në kinemanë moderne

Rryma italiane që ndryshoi kinemanë

Tendenca kinematografike më e rëndësishme e pas luftës së dytë botërore do të zinte vend...

Kulm i përsosmërisë

Si dashuronte Migjeni?

Shkrimtari i mjerimit, shkodrani i madhështisë letrare vdiq në 26 gusht të vitit 1938, në...

REKLAMA