MENU
klinika
Mare Nostrum

Pali, «ungjillori» i Ilirisë – Kristianizmi sipas Niçes

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 29 korrik?

238 – Romë; Garda Pretoriane vërshon në pallat kap bashkëperandorët Pupienus dhe Balbinus, i tërheq...

Pasuri kombëtare

Për Camajn në shtëpinë e Kadaresë

      “Ndjesia e parë që provon lexuesi kur hyn në botën letrare të...

Me penelin e Rudolf Otto von Ottenfeld

Krenaria, ashpërsia dhe virtyti i shqiptarit në shekuj

      Rudolf Otto von Ottenfeld lindi më 21 korrik 1856 në Veronë dhe...

Libra-ura-çmime

Panairi i 19-të i Ulqinit

     Shtëpi botuese nga i gjithë rajoni, mbledhur në Ulqin, marrin pjesë në Panairin...

“Selfie-kjo dashuri pa kufij”

Muze gjigant adhuruesve të vetes

      Palma rozë, ëmbëlsira gjigante “macaron” dhe pishina me perla: me një interier...

"Wired": Përgjithmonë, bunkerët…

Shqipëria triumfuese e paskomunizmit

       Më shumë se 750 mijë bunkerë ushtarakë mbinin dikur anembanë Shqipërisë, një...

Mëkatet e një shenjtori

Shën Agustini kur pa “qytetin e Zotit”

Në një libër mbi jetën e shkrimtarit të njohur francez Chateaubriant, kisha lexuar se ai...

Shenjat e plagëve

Histori tronditëse nga Komunizmi: Si më denoncoi nëna ime!

Dhimbjet e goditjeve, edhe pse i kujtohen si rrëqethje kohë pas kohe, tani janë shuar....

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 28 Korrik?

1347 – Lindi Margherita e Durrësit, mbretëresha e Napolit (v. 1412). Në shkurt, 1369, Margaret...

Mos i humbisni!

38 mënyra si të fitoni në debat, sipas Schopenhauer

1. Zhvendoseni propozimin e kundërshtarit përtej kufijve të tij natyrorë; ekzagjerojeni atë. Sa më e...

Naim Frashëri e kërkoi që në 1966

“Turp që Teatri Kombëtar ka ngelur në atë ndërtesë”

Nevoja për një teatër të ri ku të vihen në skenë shfaqje të ndryshme teatrore...

REKLAMA