MENU
klinika
Maqedoni e Veriut

Partitë maqedonase kundër shqiptareve për presidentin

“Është një referendum”

Shpalli kandidaturën për President të M. së Veriut, Bujar Osmani: Ide e thyerjes së monopoleve etnike

Në Maqedoninë e Veriut kanë filluar përgatitjet për zgjedhjet presidenciale dhe parlamentare qe zhvillohen në...

Partitë maqedonase kundër atyre shqiptare

Gara e “nxehtë” për zgjedhjen e Presidentit të RMV

Dy partitë kryesore maqedonase, Lidhja Social Demokrate (LSDM) në pushtet dhe VMRO DPMNE-ja në opozitë,...

E rëndë!

Kumanovë, 66-vjeçari vret motrën dhe nipin

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur këtë pasdite në fshatin Gabresh të Kumanovës. Sipas asaj...

Arben Taravari shpalli zyrtarisht kandidaturën

Maqedonia e Veriut edhe me President shqiptar?

Kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari ka shpallur sot zyrtarisht shpalli kandidaturë e tij...

Kaos me dokumentet personale në sportele

Ndryshimi i emrit të Maqedonisë, 5 vite pas marrëveshjes së Prespës

Kaos në sportele: Në bazë të Marrëveshjes së Prespës dokumentet personale të shtetasve të Maqedonisë...

Emrat

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut shkarkon dy ministra shqiptarë

Kuvendi i Maqedonisë së Veriut i ka shkarkuar të premten në mesnatë dy ministra të...

Plumb në shtëpinë e Taravarit

Kurti përçan opozitën shqiptare në Maqedoninë Veriore?

Në mesin e përplasjeve dramatike që kanë sjellë një tërmet të vërtetë brenda partisë Aleanca...

“Nuk jam kryeministër teknik”

Flet Talat Xhaferi, drejtuesi i parë shqiptar në Republikën e Maqedonisë së Veriut

Një figurë e rëndësishme e luftës së shqiptarëve të Maqedonisë së Veriut për të drejtat...

Kryeministri i parë shqiptar në RMV

Cilat do të jenë kompetencat e Talat Xhaferrit

Kryeministri i parë shqiptar i Maqedonisë së Veriut, Talat Xhaferi, që pritet të votohet më...

Për herë të parë një ish-komandant i UÇK në krye të qeverisë së RMV

Kush është Talat Xhaferi, kryeministri shqiptar në Maqedoni

Ditën e djeshme (25.01.2024) qeveria e Maqedonisë së Veriut e drejtuar nga Dimitar Kovaçevski ka...

Maqedonia e Veriut përgatitet për një qeveri teknike

Dimitar Kovacevski dorëzon dorëheqjen e tij

Shërbimet e Kuvendit të Maqedonisë së Veriut njoftojnë se kryeministri Dimitar Kovaçevski ka deponuar në...