MENU
klinika
Renditja

Kush paguan internet celulari më të shtrenjtë në Ballkan?

Aty ku takohen njerëzit me pushtet

Qyteti më i lartë i Evropës, kush është Davosi

Mjëra zyrtarë takohen në Davos të Zvicrës çdo vit për Forumin Ekonomik Botëror vjetor. Ky...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 20 janar 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 116.6 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 108 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 132.7...

Kushtet që duhen plotësuar

Kur e përfitoni pensionin e reduktuar të invaliditetit?

E drejta për të përfituar pension të reduktuar invaliditeti fillon pas mbarimit të periudhës 6-mujore...

Analiza

Pse 2023 do të jetë një tjetër vit i fortë për industrinë e naftës

Viti i kaluar ishte një vit i mirë për industrinë e naftës. Pavarësisht parashikimeve për...

Të pasurit po pasurohen më shumë

1 përqind e popullsisë së botës, zotëron dy të tretat e pasurive të saj!

Ndërsa Forumi Ekonomik Botëror vjetor po zhvillon punimet këtë javë në Davos të Zvicrës, shoqata...

Ndarja e re transatlantike

Kush do e fitojë luftën ndaj inflacionit?

Inflacioni po bie. Në të dy anët e Atlantikut, rënia e kostove të energjisë po...

ANALIZA

A mundet që gjendja ekonomike ta rrëzojë nga pushteti Erdoganin?

Reuters /Presidenti turk, Recep Tayyip Erdogan, po synon që të zgjasë pushtetin e tij 20-vjeçar...

E rrënuar dhe gjysmake

Rruga e Arbrit merr 1/3 e financimit deri në nëntor 2022

Deri në fund të nëntorit 2022 koncesionari i rrugës së Arbrit rezulton te këtë marrë...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 19 janar 2023

Monedha e eurozonës shitet sot me 116.6 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 108.1 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën e 133...

Shkencëtarët e kanë njëpërgjigje!

Kur do të zhduket ari?

Një grup shkencëtarësh ka caktuar vitin e zhdukjes së arit: 2050. Ky është përfundimi i...

"'Project Syndicate"

Njeriu i Davosit duhet të paguajë

Takimi vjetor i Forumit Ekonomik Botëror në Davos, Zvicër, ka qenë gjithmonë më shumë se...