MENU
klinika
Problematikat e biznesit

Sfida e qeverisë përballë rrethit vicioz ku ka hyrë ekonomia

Analiza/ Po blloku europian?

Pasiguria e gazit rus kërcënim për BE-në

Saga e furnizimit me gaz Nordstream 1 mori një tjetër kthesë të premten. Gazeta kanadeze...

Analiza nga "The Economist"

Mësime nga Turqia mbi të këqijat e inflacionit të lartë

U desh përgjithmonë dhe më pas u desh një natë. Kështu e përshkroi Rudiger Dornbusch,...

Ekspertët në alarm

“Eurozona do të përballet me krizën më të madhe financiare”

Që nga fillimi i luftës në Ukrainë, kriza ekonomike është zmadhuar në të gjithë Evropën...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 24 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 117.1 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 115.2 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...

Çfarë po mendon Arabia Saudite?

Plane të mëdha për të rritur kapacitetin e eksportit të naftës

Arabia Saudite pret të ketë liruar deri në 1 milion fuçi në ditë (bpd) naftë...

Kostoja e jetesës

Karburanti dhe veshjet në krye të shkurtimeve të shpenzimeve familjare

Familjet po reduktojnë karburantet dhe veshjet pasi rritja e çmimeve i bën ata të pyesin...

"Marrëveshja e grurit..."

“The Economist”: Për çfarë u ra dakord, në Turqi?

Pas pesë muajsh luftimesh të përgjakshme midis Ukrainës dhe Rusisë, më 22 korrik, të dërguarit...

Për të vetëpunësuarit

Si të plotësoni online kërkesën për shpërblim lindje

Nëpërmjet shërbimit elektronik në portalin “e-albania”, të vetëpunësuarit mund të plotësojnë online kërkesën për përfitimin...

Kriza energjetike

Gjobë për ata që mbajnë kondicionerin ndezur…

Dyqanet me ajër të kondicionuar në Paris do të duhet të mbyllin dyert dhe dritaret...

Si mund të realizohet operacioni i eksportimit

A do të ulë çmimet marrëveshja e grurit Rusi – Ukrainë?

Rusia dhe Ukraina kanë nënshkruar një marrëveshje në Stamboll të premten për të zhbllokuar më...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 23 korrik 2022

Monedha e eurozonës shitet sot me 117.1 lekë. Dollari amerikan këmbehet me 115.2 lekë. Paundi britanik kap sot vlerën...