MENU
klinika
"Teheranit po i soset durimi"

Sanksionet e SHBA nuk e ndikojnë aspak marrëdhënien Iran-Japoni

Albert Çaçi

Trump në mes të mandatit

Kaluan më se dy vjet që kur më 8 nëntor 2016, amerikanët votuan për president...

Nga Project Syndicate

Ku ngjasojnë Kina dhe SHBA?

Pas vitesh të tëra me simbiozë ekonomike, dy superfuqitë botërore duket se i kanë shpaluur...

Nga New York Times

Lufta është për të dobëtit…

Pranë kufirit të Gazës më parë këtë muaj shpërtheu dhuna kur luftëtarët e Hamasit zbuluan...

Ndikimi indirekt i Rusisë

Sanksionet e SHBA ndaj Iranit/ Çfarë përfiton Rusia?

Sanksionet e Shteteve të Bashkuara mbi Teheranin krijojnë një mundësi strategjike për Moskën. Tipari kryesor...

Nga New York Times

Demokratët mund ta ndryshojnë Amerikën…

Demokratët mund të përdorin pushtetin e tyre për të ndryshuar Amerikën… Për dy vjet, Presidenti...

Rihapet kufiri SHBA-Meksikë

Meksika: Emigrantët që kaluan kufirin me SHBA do të dëbohen

Meksika thotë se emigrantët që u përpoqën të kalonin kufirin amerikan do të dëbohen Një...

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion...

Lëvizja e ‘Jelekëve të verdhë’

Protestat kundër Macronit në Francë, 40 të arrestuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka sulmuar ashpër demonstruesit që u përplasën me policinë në Paris,...

Nga New York Times

Brexit/ Brenda 2020-ës Britania jashtë Evropës

Udhëheqësit e BE kanë dhënë mbështetjen e tyre ndaj marrëveshjes Brexit të kryeministres Tereza May....

Raporti amerikan

Ngrohja globale/ Raporti: Ngrohja do të sjelli fatkeqësi natyrore

Sipas një raporti të qeverisë amerikane, në Shtetet e Bashkuara është duke u shtuar ndikimi...

Shifrat zyrtare

Arrihet niveli më i lartë i shpyllëzimit të Amazonës

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazonës në Brazil ka arritur nivelin më të lartë në një...