MENU
klinika
Protestat e ‘jelekëve të verdhë’

Kryeministri francez ndalon rritjen e taksës së naftës

Vuçiç tregon arsyen

Macron anulon vizitën zyrtare në Serbi

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiç, u shpreh se vizita e presidentit të Francës, Emanuel Macron,...

Incidenti në detin e Azovit

Ukraina e frikësuar nga Rusia/ Përgatit forcat ushtarake rezervë

Presidenti i Ukrainës ka bërë thirrje për rezervistët e ushtrisë për të forcuar mbrojtjen, për...

Pasojat e Brexit

Britaninë e pret një “krizë konstitucionale”…

Mbretëria e Bashkuar mund të përballet me një “krizë kushtetuese” nëse Theresa May nuk publikon...

Nga The Economist

“Lufta” për karrigen e Merkelit

Në vitet 1950, Bashkimi Kristian Demokratik i Gjermanisë Perëndimore (CDU) i siguroi votuesit se ata...

Nga Project Syndicate

Xhorxh Bush e la botën më të mirë seç e gjeti…

Çfarë ndodh në këtë botë është rezultat i asaj që njerëzit zgjedhin të bëjnë apo...

Arsyet

Pse do të largohet Katari nga OPEC-u?

Katari do të tërhiqet nga Organizata e Vendeve Eksportuese të Naftës (OPEC). Kështu njoftoi të...

"Jelekët e verdhë"

Video/ Protestuesi rrihet brutalisht nga oficerët francezë

Për ditë me radhë francezët kanë organizuar protesta kundër epokës “Macron”, dhe rritjes së çmimit...

Fund luftës tregtare

Më në fund, Trump bën paqe me Xi Jinping

Zyrtarët në Shtëpinë e Bardhë kanë deklaruar se presidenti amerikan Donald Trump dhe homologu kinez...

Shkaku: Trazirat e vazhdueshme

Makron mund të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme

Presidenti Emmanuel Macron po mendon të shpallë gjendjen e jashtëzakonshme pasi u takua me shefat...

Brexit

Po nëse nuk miratohet marrëveshja?

Ministri i kabinetit britanik, Michael Gove, ka thënë se po e mbështet marrëveshjen e Brexit...

Pse çështja nuk u trajtua në samitin e G20?

Rasti Khashoggi/ Erdogan kërkon ekstradimin e të dyshuarve

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan ka kërkuar që Arabia Saudite të ekstradojë të dyshuarit...