MENU
klinika
Historia e Xhulias

Koha me nipërit mund t’ju shtojë jetën

Diagnostikimi dhe trajtimi i çrregullimeve të sjelljes

3 gjërat që çdo prind duhet të dijë rreth hiperaktivitetit

Cili vogëlush e ka shumë të vështirë të qëndrojë ulur? Ky realitet e bën të...

Çfarë funksioni kanë këto pilulat

‘Zëvendësuesit’, substanca që ngjajnë me ilaçet, por…

Zëvëndësuesitë janë substanca që janë bërë për tu ngjarë ilaçet, por nuk përmbajnë një ilaç...

Sekretet e mjekësisë

Si ndikojnë ilaçet tek fëmijët, të rriturit dhe të moshuarit

Të gjithë i përgjigjen ilaçeve ndryshe. Mënyra se si një person i përgjigjet një ilaëi ...

Goditje dhe britma gjatë gjumit

Cili është rreziku nga çrregullimet e gjumit

Me siguri keni parë filma, ku një veteran kthehet në shtëpi nga tmerret e luftës...

Çfarë këshillojnë mjekët

Si të zvogëloni rrezikun e sëmundjes së Alzheimerit

Ekzistojnë një numër i gjërave që mund të bëni për të zvogëluar rrezikun e sëmundjes...

Zbuloni shkakun

Keni nyje të vogla në formë fasule në qafë, sqetulla apo…

Çfarë  është sarkoidoza? Sarkoidoza  është një sëmundje në të cilën formohen tufa të vogla qelizash...

Ky mund të jetë shkaku

Keni numrin e qelizave të kuqe të gjakut të lartë?

Në rregullimet myeloproliferative (myelo = palca e eshtrave, proliferativ = shumëzimi i shpejtë), qelizat prodhuese...

Duke filluar nga këmbët...

Nëse vuani nga diabeti, kjo procedurë është domosdoshmëri

Kujdesi i mirë për këmbët është thelbësor për njerëzit me diabet, thotë një kirurg i...

Flasin mjekët

A mund ta rrit vera e kuqe cilësinë e jetesës?

Një pikë verë  mund të ndihmojë që bakteret të mbeten të shëndetshëm dhe të lumtur,...

Nga "The Lancet"

Trajtimet e menopauzës nxit zhvillimin e kancerit të gjirit?

Gratë që ndjekin terapitë e zëvendësimit të hormoneve për të luftuar efektet e menopauzës janë...

Minerali dhe përdorimi i tij

Përfitimet e zinkut, burimet dhe efektet anësore të mundshme…

Zinku, një mineral i cili kërkohet në sasi të vogla për shumë procese metabolike. Burimet...

Reklama