MENU
klinika
Botuesi francez i Kadaresë

Dyran, një emër që s’do harruar në letrat shqipe

Kritikë letrare

Ezra Pound, Faik Konica dhe një mendim i ngjashëm mbi letërsinë

Nga figura poliedrike e Konicës, sot do të ndalemi në një prej dimensioneve të tij...

Mësimdhënia

Korça, nismëtare e arsimit shqiptar

Korça ka qenë nismëtare e zhvillimit të arsimit, emancipimit dhe të kulturës në Shqipëri. Gazeta...

Çajupi

Klubi i Selanikut

Patrioti dhe publicisti, shkrimtari dhe satiristi Andon Zako Çajupi, një nga figurat më të rëndësishme...

Të drejtat

Për arsimin e grave

Para një shekulli problem më i madh për emancipimin shqoëror ishin të drejtat gjinore. Shqipëria...

Botim në italisht dhe bullgarisht

“Epika e yjeve të mëngjesit”

Autori i mirënjohur Rudi Erebara, shkrimtari i veprës së shkëlqyer “Epika e yjeve të mëngjesit”,...

Luigj Gurakuqi

Konstitucioni edhe të drejtat e shqypëtarëvet

Në gazetën Tomorri, Luigj Gurakuqi shpreh indinjatën e vet për shqiptarizmin dhe për ato probleme...

Çështja shqiptare

Letra e Fishtës për Vinçenc Prenushit për Shqipërinë

At Gjergj Fishta ka qënë një nga patriotët më të flaktë për çështjen kombëtare, një...

Letërsia Italiane

Ferrante: Të heqim konceptet si fitore, humbje dhe dështim

Përktheu: Migena Elezi M’u desh një kohë e gjatë të kuptoja se klasifikime të tilla...

Karakterologjia e njeriut

4 orientime të karakterit sipas Erich Fromm

Erich Fromm(1900-1980), psikoanalist dhe psikolog, filozof dhe i mbiquajtur neofrojdist, megjithëse nuk e pranoi asnjëherë...

Sipas rrjetit të Librarive Adrion

Titujt më të shitur të javës

1. “ALKIMISTI” PAULO COELHO, TOENA 2. “NGA ANA E PRINCESHËS SË VDEKUR” KENIZE MOURAD, IDK...

Stop Copëtimit

Telegram Konferencës së Parisit

Dihet që fillim shekulli i XX Shqipëria ishte e rrezikuar për t’u ndarë sipas planeve...