MENU
klinika
Atmosferë Halloween-i!

10 libra të frikshëm që “do t’iu tmerrojnë” këtë muaj!

Për Fatos Arapin

Refleksion ndër petale të shtruara në vargjeve

Nga Arli Minga/ Të dy vlonjatë, por nuk u takuam asnjëherë. Fatosin nuk e takova...

Shkrimtari i madh rus

Nata kur Dostojevskit iu zbulua kuptimi i jetës në ëndërr

Një natë Nëntori në vitet 1870, shkrimtari legjendar rus Fyodor Dostoyevsky (11 Nëntor 1812- 9...

Nuk e kishit ditur!

8 krijesat “e frikshme” në punën e Edgar Alan Poe-s!

Edgar Allan Poe ka qenë një mjeshtër i hershëm i horrorit.  Ai e vendosi mjeshtërisht...

Letersi Shqiptare

Arben Prendi promovon “Vepra poetike”

Sot në sallën e amfiteatrit, në Fakultetin e Filologjisë të Universitetit të Prishtinës, u mbajt...

Shuhet Fatos Arapi

Letërsia në zi, ikën dhe një nga kolosët e saj

Atdheu Atdheu është dhimbje, është dhimbje, Një prill i pikëlluar në shpirt, Atdheu është kryqi,...

Libri

Veteranët e pavarësisë

Nga Veli Haklaj/ Në këtë 90-vjetor të Monarkisë, si një vlerësim ndaj figurave më të...

Kontributi patriotik

‘’Diturija’’ rizgjon Lumo Skëndon në Tiranë

Për kremtimet e 110-vjetorit të Kongresit të Manastirit dhe për nder të një prej figurave...

Eric Klinenberg Sociolog

A është jashtë mode biblioteka publike?

Ky institucion vendimtar po shpërfillet pikërisht atëherë kur na nevojitet më shumë. Duket se zëra...

Artur Rëmbo

Mishërimi i poetit të mallkuar

“Lamtumirë e ardhme”: shitet në ankand për 405.000 euro letra e poetit Artur Rëmbo që...

Diskutim në Kosovë

Helena Kadare: Lule dhe përgjues në “Hotel”

Përgjatë qëndrimit në Kosovë dhe dekorimit me “Medaljen Presidenciale” nga Presidenti i Republikës së Kosovës...

Letërsia bashkëkohore

Sabije Dervishi, shqiptarja që krijon romane horror

Sabija, lindur dhe rritur më 1967 në fshatin Livadhi pranë Strugës. Në Prishtinë ka kryer...