MENU
klinika
Shqipëria tradicionale!

Pse burrat shkëmbejnë cigare me njëri-tjetrin?

shtatë arsyet

Përse të lexuarit na bën njerëz më të mirë?

Thuhet shpesh se të lexuarit është i rëndësishëm, por cilat janë përfitimet e vërteta të...

"Kur sunduesit grinden"

Ismail Kadare aktiv, gati libri i ri në edicionin e XXI

Pas një debati të gjerë pro dhe kundra prishjes mbi Teatrin Kombëtar, Ismail Kadare, njeriu...

Dr. Vinçenxo Golletti Baffa

Ky ishte arbëreshi që shkruante vetëm shqip

Demokracia është koha e dritës, e asaj drite për të cilën kemi nevojë të gjithë,...

Letërsia Italiane

Aforizma nga i famshmi Gianni Rodari

Gianni Rodari është një nga shkrimtarët më të njohur në Itali i profilizuar për letërsi...

Kriza e letrës

Shpëtojeni librin, digjitalizoheni!

nga Eugent Kllapi/ Në librin Katedralja e Parisit, Viktor Hygo shpreh se: ‘’Arkitektura vdiq dhe...

Shkrimtari Robert Harris

Qytetërimi shkatërrohet si dikur Pompei brenda 1 nate

Robert Harris luan gjithmonë me historinë, mes realitetit dhe trillimit. Prej botimit të librit “Vatani”,...

Me parathënie nga Kadare

Për lexuesin/ Botohet vepra e 3-të e Mid’hat Frashërit

Instituti i Studimeve Historike “Lumo Skëndo” përuroi sot veprën e 3-të të mendimtarit të njohur...

Figura botërore

Churchill, heroi që drejtoi Anglinë në luftrat e saj

Winston Churchill është nga ato figura botërore që e cilëson Ballkanin si vendin që konsumon...

Veprimtaria letrare

At Fishta, legjenda ka 147-vjetorin e lindjes

Si sot pra 147 vjet më parë ka lindur një nga mendjet më të ndritura...

Shqipëria tradicionale!

Betimet, pse ishin të detyrueshme për burrat shqiptarë?

Në shoqërinë tradicionale shqiptare funksiononin disa norma kulturore kanunore që detyronin çdo burrë në moshën...

Shqipëria në shek XV-XIX

Koleksionisti Ylli Sula hap ekspozitën për shqiptarët

U hap në datën  22 tetor në orën 18:00 ekspozita me temë ‘’Rrëfimet e një...