MENU
klinika
Nobelisti për shkrimtarin shqiptar

Letra që Ernest Heminguej i dërgoi Petro Markos

Stefan Çapaliku

“Secili çmendet simbas mënyrës së vet”, botohet në Francë

Një tjetër lajm i mirë për letërsinë shqipe vjen nga Franca. Cikli romanesk i autorit...

Duhet veprim

Mihal Grameno u drejtohet atdhetarëve idealistë

Në një letër drejtuar bashkëkombave të vet në 1909, Mihal Grameno, një nacionalistët nga më...

Letërsia Moderne

Librat më të mirë që trajtojnë martesat moderne

Që kur Nora e Ibsenit u largua nga “shtëpia e kukullës”, letërsia ka vënë në...

Botuesi francez i Kadaresë

Dyran, një emër që s’do harruar në letrat shqipe

Nga Luan Rama/ Claude Durand (Klod Dyran), iku tepër herët nga kjo botë kur ndërkohë...

Kritikë letrare

Ezra Pound, Faik Konica dhe një mendim i ngjashëm mbi letërsinë

Nga figura poliedrike e Konicës, sot do të ndalemi në një prej dimensioneve të tij...

Mësimdhënia

Korça, nismëtare e arsimit shqiptar

Korça ka qenë nismëtare e zhvillimit të arsimit, emancipimit dhe të kulturës në Shqipëri. Gazeta...

Çajupi

Klubi i Selanikut

Patrioti dhe publicisti, shkrimtari dhe satiristi Andon Zako Çajupi, një nga figurat më të rëndësishme...

Të drejtat

Për arsimin e grave

Para një shekulli problem më i madh për emancipimin shqoëror ishin të drejtat gjinore. Shqipëria...

Botim në italisht dhe bullgarisht

“Epika e yjeve të mëngjesit”

Autori i mirënjohur Rudi Erebara, shkrimtari i veprës së shkëlqyer “Epika e yjeve të mëngjesit”,...

Luigj Gurakuqi

Konstitucioni edhe të drejtat e shqypëtarëvet

Në gazetën Tomorri, Luigj Gurakuqi shpreh indinjatën e vet për shqiptarizmin dhe për ato probleme...

Çështja shqiptare

Letra e Fishtës për Vinçenc Prenushit për Shqipërinë

At Gjergj Fishta ka qënë një nga patriotët më të flaktë për çështjen kombëtare, një...