MENU
klinika
Komunikimi simbolik

Kafja, ritual mesazhesh dhe simbolikash për shqiptarët

Qëllime dhe fitore

Kryengritjet e shqiptarëve në shekuj, armiqtë e tyre

Shqipëria mbahet si vend i ashpër e luftarak, sa i dashur dhe i dhënë pas...

Nga Visar Zhiti

Ç’i thoshte Dantes kur e përkthente Pashko Gjeçi?

Teksa ikja, ndieja hidhësirë në buzë, jo prej kafes. A do të dimë të qeshim?...

Sipas rrjetit të librarive Adrion

10 titujt më të shitur të javës

1. ALKIMISTI toena PAULO COELHO 2. ZONJA BOVARI argeta GUSTAV FLOBER 3. MIKESHA GJENIALE pegi...

Reklama, video muzikore

Jugonostalgjia/ MoMa përkujton arkitekturën e regjimit jugosllav

Përpara se të nisnin luftërat e viteve ’90-të për shpërbërjen e Jugosllavisë, si dhe përpara...

Gjergj Kastrioti, "Athleta Christi"

Klerikët Katolikë: Skënderbeu, ky “shenjt” i madh

Nga Andreas Dushi “Botimet Françeskane” me përgjegjës Át Vitor Demaj dhe Át Mirash Marinaj, së fundmi...

Më të famshmit...

Librat që u shkruajtën nën efektin e drogës

Bright Side vendosi të kërkonte shkrimtarët të cilët i shkruanin librat e tyre ndërkohë që...

Gjon Buzuku

Dom Gjon Buzuku, ai që guxoi të shkruajë libër shqip

Gjithë çfarë ne dimë për dom Gjon Buzkun vjen si rrjedhojë e pasthënies së shkurtër...

Igor Bulyzhenkov

Shkencëtari rus: Po, unë besoj në punimin fizik të Nazarkos (Video)

Kjo është një intervistë e zhvilluar me fizikantin e njohur Prof. Dr. Igor Bulyzhenkov. Ai...

Shpëtim Nazarko

Kur patriarkët e letrave i përgjigjeshin kërkesës për ndihmë në 1990-ën…

LETËRKËMBIMET/ Nuk ishte e vështirë për mua që të kuptoja pas tre-katër ditësh qëndrimi në...

Shpëtim & Mentor Nazarko

Gomari i mençur përballë kalit të shpejtë…

Një refleksion filozofik me një qartësi të jashtëzakonshme dhe me ngjyrime të forta emocionale ngjan...

Mentor Nazarko

Kadare: Ja përse populli shqiptar nuk e ka lenë fenë ta dominojë

Mentor Nazarko: Është edukative…Është shumë e bukur kjo parabolë që bëre me Senekën, sepse ke...