MENU
klinika
Diplomacia shqiptare

Shaban Murati vjen me “Kalvari diplomatik i shtetit të Kosovës”

Rivjen nga Toena

Emilios Somau sjell librin ‘’Urrejtja, gjysma e hakmarrjes’’

“Urrejtja, gjysma e hakmarrjes” sjell në shqip shkrimtarin qipriot Emilios Somau. Ai ka fituar disa...

Pse ndodhte kjo?

Për sëmundjet e rënda, shqiptarët flisnin jashtë oborrit!

Në krijimtarinë folklorike të shqiptarëve ka një fond shumë të pasur krijimesh të shumëllojshme që...

Promovimi i librit për Çamërinë

Idrizi: E pafalshme për qeverinë, s’ka kompromis për çamët

“Çamëria, krahina më jugore e trojeve etnike shqiptare”, ishte libri i autorit Sali Bollati, i...

Xhek London

13 arsyet pse burrat pinë alkool!

John Griffith London, i njohur për disa të tjerë si Jack London, i lindur më...

Figura kombëtare

Lasgush Poradeci vjershë Naim Frashërit

Me rastin e 25-vjetorit të pavarësisë Lasgush Poradeci, liriku fjalëmjaltë i kombit shqiptar përkujton në...

Shqipëria tradicionale!

Pse gratë ecnin gjithmonë pas burrave?!

Në çdo shoqëri tradicionale apo moderne, qarkullojnë modele sjelljesh, të cilat simbolikisht interpretohen me konotacione...

KUVENDIME NË MBRETËRINË E TË VDEKURVE

Bashkëbisedim mes Skënderbeut dhe Karlit të Madh

Një ndër perandorët më të njohur të historisë, Karli i Madh i cili vdiq në...

Falë Ichuro Iura

Japonia lexon kolosët e letërsisë shqiptare

Studiuesi dhe albanologu i njohur Ichiro Iura është i njohur në përpjekjet e tij për...

'Kuvada' në gjuhën shkencore

‘Burri Mërkosh’/ Riti mijëra vjeçar që ruhet në Shpat të Elbasanit

MOIKOM ZEQO (PJESE NGA LIBRI I SINOPSEVE) Në vitin 1971 fillova punën si redaktor në...

Artur Shopenhauer

Filozofi më i rrezikshëm i historisë

Artur Shopenhaueri ishte një nga filozofët më të njohur gjermanë, i spikatur për pesimizmin ateist...

Unë nuk ëndërroj

Intervista me shkrimtarin Haruki Murakami

Nga The New York Times/ Sarah Lyall Haruki Murakami: “Unë nuk ëndërroj. Unë shkruaj”. “Unë...