MENU
klinika
Dëshmori i pashpallur

Historia e kapitenit të Zogut, besnikut të Abaz Kupit

Vragjet spanjisht heroit shqiptar

Kur mbarë Evropa i këndonte lavdisë skënderbejane

         Nga faqet më të nënvlerësuara dhe të shpërfillura të jehonës dhe...

Porti i Mesdheut

Gjurmë helene në Egjipt

         Zbulohen mbetjet antike nga një anije luftarake, në qytetin e lashtë...

1907

Grua me veshje kombëtare shqiptare

            Portret i një gruaje me vjeshje kombëtare shqiptare, 1907...

Nga luksi... te taksa e gjakut

Taksat e pazakonta në Shqipërinë e viteve ’20!

        Deri në mesin e viteve ’20, në Shqipëri taksat paguheshin kryesisht...

“Kur më njohu mua, Tito?

Ditari i ish-shefit të Sigurimit: Si iu përgjigj Kadri Hazbiu akuzave

           Gazeta Panorama.al publikon sot ekskluzivisht ditarin e rrallë të gjyqit...

Dyshja e shenjtë

Histori dashurie dhe triumfi: Aleksandri&Bucefali pushtuan botën

        Historia e dashurisë mes kalit dhe të paepurit që mposhti persët...

Mësime të arta

“Shqiptari prej natyre është kotësidashës, plot vanitet… “

         ”Shqiptarët do t’i fitojnë të gjitha betejat, pasi të mbarojnë betejën...

Traditë, larg atdheut...

Zef Skiroi i Horës së Arbëreshëve

         Poet, gjuhëtar, folklorist, etnograf e publicist i shquar arbëresh – më...

Jetë e mohuar...

Havzi Nela, poeti i kohëve të errëta

         Jeta e tij, një kalvar i gjatë pamëshire dhe keqkuptimi. Shpirti...

Shek. XIX

Folio e Parë e Shekspirit çmim rekord

         Një kopje e rrallë nga e ashtuquajtura ”Folio e Parë” e...

Ati rrëfen për birin e vetëm

Si u vra ”Komandant Shpendi” në Tetovë, djali nga Tirana…

          Publikohet historia e panjohur e djaloshit tiranas, Skerdi Llagami, pinjoll...

REKLAMA