MENU
klinika
Gëzuar, mjeshtër!

Robert Ndrenika feston ditëlindjen

Vepra monumentale

“Rrethimi i Shkodrës” – Barleti dëshmon latinisht mërgimin

        Më 10 janar 1504, në Venedik u botua latinisht vepra e...

GEGA... gjeniu

Evropa pa një shqiptar si Moxarti, Frojdi apo Kafka…

       Karl Gega është një ndër emrat që ka hyrë në histori, falë...

Punon për një kompani holandeze!

Një shqiptare mes më të mirëve në fushën e Inteligjencës Artificiale

Sindi Shkodrani është vajza shqiptare që është përzgjedhur mes 11 më të mirëve në fushën...

Projekt për vitin 2021!

Ministria e Kulturës premton ndriçimin e 15 kalave

Ministrja e Kulturës, Rinisë dhe Sportit në Shqipëri, Elva Margariti ka publikuar një projekt që...

Rekord botëror, ‘Guinness’

Një unazë me 12,638 diamantë

Sa diamante mund të mbajë një unazë e vetme? Përgjigjja, sipas librit të ri të...

Eurovision u dedikon status artistëtve shqiptarë!

“Paraqitjet e tyre nuk kanë kurrë mungesë të fuqisë vokale”

Eurovision, si festivali i njohur muzikor me karakter ndërkombëtar, së fundmi ka bërë një postim...

Themeluese e shtëpisë më të famshme të modës

Chanel, gruaja që bëri revolucion në botën e modës

Pesëdhjetë vjet nga vdekja e saj në Paris, më 10 janar 1971, bota kujton Coco...

Ngjashmëria me rregullat ndaj Covid-19!

Manuali 432-vjeçar për distancimin shoqëror

Në vitin 1582, murtaja shpërtheu në qytetin Alghero, Sardenja. Ishte një marinar, që vinte nga...

Anton Pashku

“Oh”

       Me vlerat e veta të pakontestueshme artistike, romani “Oh”, erdhi me një...

Greqia e lashtë

Afërdita 2,500-vjeçare… zbulohet në Turqi

       Nga gërmimet në Urla, Turqia perëndimore, arkeoloogët kanë zbuluar një tempull të...

Shkrimi si pasojë...

Leonardo Shasha: interpretuesi i dykuptimësisë së jetës

        Si sot një shekull më parë, lindi një nga mendjet më...

REKLAMA