MENU
klinika
Opera!

“La Boheme” e Saimir Pirgut në Los Angeles

Muzika burimore

Si po e kultivojmë origjinalitetin e këngës popullore?

      Kalaja e Ulqinit dhe teatri i lashtë i saj, risjellin shpirtin shekullor...

Në moshën 100-vjeçare

Ndahet nga jeta ish-gjenerali Rrahman Parllaku

Është ndarë nga jeta ish-gjenerali Rrahman Parllaku. Parllaku u nda nga jeta në moshën 100-vjeçare....

"Historia e Skënderbeut"

Botimi i parë i Barletit gjendet në Itali

      Giacomo Francesco Baldissera – Lindur në Venecie, më 7 mars 1952. Përfunduar...

Si u torturua 20-vjeçarja

Bianka nuk nxori asnjë fjalë nga goja… deri në vdekje!

      Në duart e hetuesve dhe policëve, që provuan çdo formë torture ndaj...

Dy fotografi të rralla

Viti 1938: Ja si e pritën Geraldinën shqiptarët

       “Paris-soir” ka botuar, të shtunën e 5 shkurtit 1938, dy fotografi të...

"Streha mes reve"

Një shqiptar, sjell dy gjermanë!

Në ‘Programkino Ost’, në Dresden, në orën 20:00 të mbrëmjes së sotme, shfaqet premiera e...

Profil artisti

A do të ishte një yll Hollivudi aktorja shqiptare?

      Është ndër aktoret më të diskutuara, për bukurinë e saj. Me t’u...

Ja vërtetimi i lashtësisë së gjuhës shqipe

Varret etruske janë shqip dhe jo greqisht

Nga Mili Butka* Ashtu si shumica e enëve të këtij lloji, vazo – etruske janë...

Debatet parlamentare e kundërshtitë për kumarin

Një histori koncesioni në 1933 për resort me 100 dhoma e kazino në plazhin Durrësit!

Prej vitesh Shqipëria ka bërë përpjekje për ndërtimin e strukturave akomoduese moderne për qëllime turistike....

Kufiri ndarës

Lufta në Shkodër mes katolikëve dhe myslimanëve

Në vitet kur pushtimi osman për tërhiqej zvarrë për të lënë Shqipërinë, Shkodra nuk ishte...

Fshehin dhe redaktojnë biografinë

Dritëro Agolli: Ju tregoj ata që janë lëpirë nga komunizmi dhe…

Shkrimtari i ndjerë Dritëro Agolli, dhjetë vite pas shembjes së regjimit diktatorial, ka dhënë një...

REKLAMA