MENU
klinika
“Besa shqiptare”

Në Itali fotografitë dëshmi e humanizmit shqiptar

Afresket nga Shpataraku

Kisha e Shën Marenës dokumentohet

Kisha e Shën Marenës është një ndërtesë e vogël njënefëshe që përbëhet nga naosi, narteksi...

Shpirti dhe ekspresiviteti i stilit

Elias Kaneti pa kohë, as kompromis!

       Çmimi “Nobel” për letërsi në vitin 1981, Kaneti është autori i kujtimeve....

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 25 korrik?

306 – Konstandini shpallet perandor nga legjionet e tij – praktikë e zakonëshme e shpalljes...

"Një anij do të lënj Shqipërinë"

Një arbëresh flet gjuhën e djeshme në poezinë e sotme

Mario Calivą (Kaliva), poet, dramaturg dhe fotograf arbëresh jeton në “Piana degli Albanesi” (PA). Ai...

Profil

Ndahet nga jeta Agim Musta, ish-i burgosuri që i mbijetoi Spaçit

Është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare Agim Musta, një ish-i burgosur politik që i...

Testimonium Flavianum

Vëllai i Jezusë që u quajt Krisht

       Kur flitet mbi dëshmitë historike për atë çka ndodhi në fundin e...

“Duke pikturuar filmin”

Shyqyri Sako: Kinema, nuk ka më!

     Shyqyri Sako, i pari piktor profesionist i filmit shqiptar, ka çelur ekspozitën “Duke...

Poeti i dy dashurive

“Unë kam qenë gjithmonë superiore karshi të tjerave”

       Asaj, poeti i kushtoi poezi dhe kushtime pa fund, derisa ai mbylli...

Dyma: Çfarë është historia?

Një gozhdë, ku var romanet e mia

     Dita e sotme përkon me ditëlindjen e shkrimtarit dhe dramaturgut francez Aleksandër Dyma,...

Varvarica: Idromeno personaliteti kompleks

Fillesa e historisë së artit pamor jofetar shqiptar

     Më lejoni të shpreh mendimet e mia të asaj sa di mbi Kolë...

"Leonardo - Opera Omnia"

Da Vinçi pak ditë në Tiranë!

Studiuesit, studentët dhe të gjithë dashamirësit e artit të Rilindjes, do të mund të vizitojnë...

REKLAMA