MENU
klinika
Luani i Netflix

‘Golden Globes’, nominimet për çmimet e 5 Janarit

Nga Salih Mehmeti

“Ata ia falën Çekorrin Malit të Zi…”

“Ata ia falën Çekorrin Malit të Zi…”. E pat fjalën për Qafën e Çakorrit (1849...

“Dëshmitar kam Zotin”

Libri që rrëfen çfarë grekët mendojnë për shqiptarët

Nën përkthimin mbreslënës të Romeo Çollakut, një ndër librat që ka marrë çmimin evropian të...

“Vdiq maska e italianëve”

“Mos u tall”

Nga Julian Bejko “Vdiq maska e italianëve” – kështu e titullonte faqen kryesore një nga...

“Për kë bien këmbanat?”

Publikohet për herë të parë një tregim i vitit 1956 i Ernest Heminguejit

Tregimi nuk ka qënë shumë i njohur jashtë komunitetit akademik për dekada të tëra. “A...

Përmbledhje

Veprat e Rober D’Angely!

Enkel Muço Lexoni një përmbledhje, pjesë e veprave të Rober D’Angely! Duhet të kemi parasysh...

Kuçuku: Detyrim moral ndaj Çabejt

Botohen intervistat e personaliteteve të kulturës

       Promovohet libri “Uni krijues edhe vepra” me autor studiuesin e letërsisë, Bashkim...

Festivali Europian i Filmit

Sfidon “Favorita” nga Yorgos Lanthimos

      Si çdot vit, kinemaja europiane rendit në garë prodhimet më të susksesshme....

Austria nderon Eno Peçin

Ylli shqiptar i Operës së Vjenës

      Balerini i parë shqiptar, i cili performoi live në Koncertin e Vjenës...

Një masazh me vlera "kulturore"

UNESCO nuk vonon të përqafojë ritualin e lashtë

      Listës prestigjioze të trashëgimisë kulturore jomateriale, iu shtua së fundmi, si një...

Konferenca e Londrës

Principata e Shqipërisë… 107 vjet më parë

      Konferenca e ambasadorëve në Londër, mbajtur më 1912-1913 dhe njohur ndryshe edhe...

Kush ishte Sheh Ibrahim Karbunara?

Provoi tragjikisht fundin e hidhur të regjimit komunist!

Ibrahim Shehu ishte një prej 16 deputetëve të opozitës së parë shqiptare që provoi fundin...

REKLAMA