MENU
klinika
Marrëveshja për emrin e Maqedonisë

Çështja e Maqedonisë/ Sërish konflikt në politikën greke?

Nga Altin Bamllari

Greqia e “pushtuar” nga shqiptarët

Nuk di ç’bën ministria e Diasporës, por unë kam nisur të numëroj shqiptarët në Greqi....

Marrëveshja e Prespës dhe dialogu

Tsipras: Vazhdim i dialogut me Shqipërinë

Kryeministri grek Aleksis Tsipras ka mbajtur ditën e sotme një fjalim në Parlamentin Europian. Ai...

Nxitëse e Marrëveshjes së Prespës

Maqedonia dhe Greqia, komitet të përbashkët për çështje historike

Formohet Komiteti i përbashkët interdisiplinar i ekspertëve (KPIE) për çështje historike, arkeologjike dhe arsimore mes...

Marrëveshja me 10 pika

Kotzias: Me Shqipërinë i zgjidhëm ‘hallet’

Ndërkohë që një ditë më parë, kryeministri grek Aleksis Tsipras tha se nuk ekziston çështja...

Lëkundjet ndihen dhe në Shqipëri

Tërmeti ‘shkund’ Greqinë

Një lëkundje sizmike me magnitudë 5.1 të shkallës Rihter ka tronditur Greqinë mëngjesin e kësaj...

Shpëtojnë vetëm ministrat e rëndësishëm

Tsipras riformaton kabinetin qeveritar

Kabineti qeveritar në Greqi ka ndryshuar “faqe”, me kryeministrin Aleksis Tsipras që ka bërë një...

Mesazhi i kryeministrit grek

Itaka është vetëm fillimi

Nga Aleksis Tsipras/ Sot në atdheun tonë po gdhin një ditë e re. Një ditë...

Trevat shqiptare në Greqi

Tiranë-Kalampaka, mes shqiptarëve të Janinës e Kosturit

E vendosur ne pllajën e Thesalisë, mes vargmaleve të Pindit dhe lumit Pineois, Meteora është...

Shqiptarët në Greqi

Shqiptarët, jo luftëtarë të Ali Pashës, që bëjnë biznes në Lefkada…

Në Greqi turizmi është një nga shtyllat kryesore të ekonomisë. Këtë frazë e kupton realisht...