MENU
klinika
Shqipëria është mbrapa

Si na konkuron rajoni për investime të huaja

Detajet

Blerja e ‘Telekom Albania’/ Vuçiç nuk heq dorë: Do flas me Ramën

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç tha se do të bisedojë me kryeministrin Edi Rama sa i...

Kursim dhe më pak ndotje

Makinat elektrike, kosto 150 lekë për 100 km

Në kushtet e një presioni në rritje për të ulur ndotjen e mjedisit, e ardhmja...

Miti që duhet thyer

Teknologjia nuk i pakëson vendet e punës

Nga David Ricardo te Karl Marx e deri te John Maynard Keynes: ndikimi i inovacionit...

Treguesi i ndjesisë ekonomike

Bie besimi i bizneseve dhe konsumatorëve

Besimi i bizneseve dhe konsumatorëve pësoi një rënie të papritur në tremujorin e tretë të...

Çmimet e konsumit

Inflacioni 2.1%, frenohet shtrenjtimi i perimeve

Inflacioni ra për të tretin muaj radhazi gjatë shtatorit. Instituti i Statstikave bën të ditur...

Kursi i këmbimit

Java nis e qetë për valutat

Java nisi e qetë dhe me luhatje minimale në kursin e këmbimit valutor. Sipas Bankës...

Ndërhyrja e AKEP

Ulen tarifat për telefonatat drejt Shqipërisë

Thirrjet telefonike drejt Shqipërisë mund të jenë më të lira. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe...

Ndryshimi i klimës

Rritja e temperaturave, si do ta ndryshojë bujqësinë

Ndryshimi klimës pritet të ketë një impakt në bujqësi, duke ndikuar edhe në ndryshimin e...

Plakja e popullsisë

Pas një shekulli do ngelemi 1 milion

Pothuajse gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor, ku pjesë është edhe vendi ynë, po plaket me...

Huamarrja e qeverisë

Obligacionet 10 vjeçare, interesi 6.8%

Obligacionet 10 vjeçare të qeverisë shqiptare u emetuan këtë javë me një kupon prej 6.8%....

''Too big to fail''

Institucionet financiare: ‘Skemat e shpëtimit’

Institucionet finaciare jane zemra e ekonomisë së një vendi. Nëse një kompani e madhe dështon,...