MENU
klinika
Politikat e Trumpit do të ndryshojnë?

Rezulatet e zgjedhjeve amerikane/ A përfiton Kina?

"Duhet një ushtri e vërtetë evropiane"

Makron “i frikësuar” nga Rusia…

Presidenti francez Emmanuel Macron ka paralajmëruar se evropianët nuk mund të mbrohen pa një “ushtri...

Deklaratat e Annegret Kramp-Karrenbauer

“Pasardhësja” e Merkelit: Epoka e saj ka mbaruar

Kandidatja e favorizuar për të pasuar Angela Merkel drejtuese e Unionit Kristian Demokratik të Gjermanisë...

Nga Project Syndicate

Trump vazhdon të mashtrojë Putinin…

Presidenti rus Vladimir Putin duket se mendon se ai ka përdorur homologun e tij amerikan...

Nga The Economist

Zgjedhjet në SHBA/ A i arritën qëllimet demokratët?

Zgjedhjet amerikane mbaruan dhe rezltatet tanimë janë të qarta. Partia Demokratike fitoi një shumicë të...

Qeveria akuzon separatistët

Lirohen 79 nxënësit e rrëmbyer në Kamerun

Nxënësit e rrëmbyer nga një shkollë në rajonin veriperëndimor të Kamerunit janë liruar, thonë zyrtarët....

Rezultatet tronditëse të një raporti britanik

“Gjysma e rusëve në Londër janë spiunë të Kremlinit”

Gjysma e rusëve që jetojnë në Londër janë spiunë për Kremlinin, me pesë herë më...

Nga The Economist

Kina po kopjon Amerikën?!

Në tregun global ka shumë pak zgjedhje se ku vendet mund të blejnë avionët dhe...

Nga Project Syndicate

Më në fund Afrika do të shpëtojë nga varfëria?

Për dekada, Afrika e ka patur shumë të vështirë të tërhiqte investimet e huaja. Por...

Demokratët fitues?

Zgjedhjet në Amerikë/ Gati për një “dallgë blu”…

Dita e madhe erdhi!  Në Amerikë po mbahen zgjedhjet e para të përgjithshme që kur...

Zbatim i kërkesave të Washingtonit

BE sanksione Rusisë, humb mbi 100 miliardë euro

BE ka nisur të zbatojë kërkesën e Washington për vendosjen e sanksioneve ndaj Rusisë, refereuar...

Albert Çaçi

Jemen-Lufta drejt përfundimit

Në konceptet ushtarake të luftimit, kur në front për një kohë të gjatë mbizotëron status...