MENU
klinika
Përsëri akuza nga Salvini

Makron po manipulon opinionin publik?

Deklaratat e rënda të zyrtarëve turq

Rasti Khashoggi/ “Ekspertët sauditë fshehën provat”

Arabia Saudite urdhëroi një kimist dhe ekspert të toksikologjisë në Stamboll pas vrasjes së gazetarit...

Nga The Economist

Pse të rinjtë amerikanë duhet të votojnë patjetër?

Në ditën e dhjetëvjetorit të zgjedhjes së tij si president, Barak Obama u kthye në...

Nga The Economist

A janë brazilianët gati për radikalizmin e presidentit të ri?

Jair Bolsonaro e mbajti fjalimin e tij të parë si president nga banesa e tij...

Nga New York Times

Demokratët amerikanë nuk janë aspak të pafat…

Një nga karakteristikat interesante të këtij cikli zgjedhor ka qenë diferenca e madhe midis histerisë...

Stërvitjet e përbashkëta

Program ushtarak mes SHBA e Koresë së Jugut

Shtetet e Bashkuara dhe Koreja e Jugut kanë ndërmarrë një stërvitje ushtarake të përbashkët, disa...

Referendumi për pavarësi

Kaledonia e Re voton kundër pavarësimit nga Franca

Rreth 57 për qind e votuesve në referendumin për pavarësi të rajonit autonom francez të...

Përsëri SHBA fajtore

Koreja e Veriut “kërcënon” se do të rinisë programin bërthamor

Koreja e Veriut ka paralajmëruar Shtetet e Bashkuara se do mendojë seriozisht kthimin në një...

Fluturimi i papritur i aeroplanëve rusë

Rusia shfaqet “e paftuar” në ushtrimet ushtarake të NATO-s

Zhurma e një aeroplani të luftës së epokës së Bashkimit Sovjetik, që fluturoi pak kohë,...

Nga The Economist

Amerika po “luan” me Iranin…

Marrëveshja që Irani nënshkroi me gjashtë fuqitë botërore në vitin 2015 hoqi shumicën e sanksioneve...

Nga Project Syndicate

Ku gaboi Merkeli?

Megjithëse vendimi i Kancelares gjermane Angela Merkel për të mos kandiduar më në  zgjedhjet e...

Albert Çaçi

Libia-Vendi i mbetur pa shtet

Në qoftë se dikush duhet të mbante një leksion përpara studentëve të shkencave politike se...