MENU
klinika
Nga The Economist

Obama po rikthehet…

Albert Çaçi

Aleati problematik

Ngjarjet e fundit në Lindjen e Mesme kanë sjellë komplikime serioze duke e vënë në...

Nga New York Times

E premtja e zezë e Trumpit: Naftë, armë dhe moral…

Cila është gjëja më e keqe në lidhje me politikën e jashtme të Presidentit Trump?...

Detajet

Interpoli zgjedh presidentin e ri/ ‘Tërbohet’ Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Interpolit, e cila po zhvillon punimet e Kongresit të përvitshëm në...

Detajet

Sulm gjatë festimeve të ditëlindjes së Profetit Muhamed, 50 të vdekur

Në festën e ditëlindjes së Profetit Muhamed, të paktën 50 persona kanë humbur jetën nga...

Një rus në krye të organizatës?

Rusia mund të fitojë edhe kontrollin e INTERPOL-it

Të dielën, delegatët e asamblesë së përgjithshme të Interpolit, Organizata Ndërkombëtare e Policisë Kriminale, organi...

Nga Project Syndicate

Pyjet e Amazonës në ‘kthetrat’ e presidentit brazilian…

Poltikat e presidentit brazilian Jair Bolsonaro mund të përmblidhen në një fjalë: shfrytëzim. Kjo do...

Nga The Economist

Partia e Merkelit, “e etur” për ndryshim…

Këtë muaj Angela Merkel, kancelarja e Gjermanisë, tha se nuk do të jetë më udhëheqëse...

Nga New York Times

Donald Trump dështoi përsëri…

Donald Trump ka dështuar në shumicën e gjërave që ai është përpjekur të bëjë në...

Nga Project Syndicate

Të vërtetat “e hidhura” për Arabinë Saudite…

Pas masakrës së nxënësve protestues në sheshin Tiananmen të Pekinit në vitin 1989, administrata e...

Detajet

‘Allahu Akbar’, sulm me thikë ndaj një polici në Bruksel

Brukseli është tronditur këtë mëngjes nga një sulm me thikë, pranë një stacioni policor. Nga...

Konferencë bashkë me Merkelin

Makron: Francë-Gjermani, përgjegjëse për Europën

Angela Merkel dhe Emmanuel Macron u takuan në Berlin të dielën për të diskutuar mbi...