MENU
klinika
Nga New York Times

Si Trump e përdori ushtrinë për të fituar zgjedhjet…

Nga The Economist

Pse Amerika nuk po e ‘bind’ dot Korenë e Veriut?

“Nuk ka më kërcënim bërthamor nga Koreja e Veriut”, ka thënë presidenti Donald Trump në...

Nga Project Syndicate

Pse Kina ka ndryshuar sjellje me ‘fqinjët’?

Duke u përballur me rritjen e konkurrencës gjeopolitike nga SHBA, Kina po përpiqet të fitojë...

Nga The Economist

Sa do të zgjasë “kriza” në Izrael?

Kur Avigdor Lieberman u bë ministri i mbrojtjes së Izraelit në 2016, ai u zotua...

Detajet

Brexit/ May këmbëngul për planin e saj

Sipas Theresa May emigracioni pas “Brexit”-it do të jetë i bazuar tek aftësitë, me europianët...

Interesat e fshehura

Çfarë kërkon Kina nga Paqësori?

Ka një shaka që po qarkullon këto ditë në Port Moresby, kryeqytetin e Papua Guinea...

Javë kritike për Britaninë

Theresa May: Nëse largohem unë Brexit s’do të jetë i lehtë

Zonja May, kryeministrja britanike, është përballur me mundësinë e votës së mosbesimit nga disa prej deputetëve...

Nga New York Times

Trump po e humbet kontrollin…

Amerikanët patën pjesëmarrjen më të lartë në zgjedhjet afatmesme në 50 vjet më 6 nëntor....

Albert Çaçi

Rusi-Japoni, tentativë për kompromis

Këtë javë në samitin e vendeve të ASEAN, në Singapor, kryeministri i Japonisë Abe takoi...

Nga BBC

“Austria, një fole spiunësh”

Pashë nga larg se si një avion nga Nju Jorku, që mbante 10 spiunë rusë,...

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

Protesta në Francë/ një i vdekur, dhjetëra të plagosur

Një protestues ka vdekur në një aksident dhe gjithashtu ka njoftime për plagosje, ndërkohë që...

Bashkë kundër rusëve

Pompeo: SHBA mikja më e mirë e Ukrainës

Sekretari i Shtetit i SHBA-së Mike Pompeo tha se “Ukraina nuk ka mik më të...