MENU
klinika
1,1 miliardë euro në vit për fake news

BE: Rusia, burimi kryesor i dezinformimit në Evropë

Nga New York Times

A po shkon Jemeni drejt paqes?!

Përfaqësuesit e qeverisë së Jemenit dhe lëvizja Houthi do të bisedojnë në Suedi, duke na...

Petro Poroshenko/ New York Times

Putini duhet të dënohet…

Rusia nuk mund të lejohet të vazhdojë me agresionin e saj të ashpër kundër Ukrainës....

Përshkallëzohet tensioni SHBA-Rusi

Putin paralajmëron SHBA-në: Do të ndërtojmë raketa të ndaluara

Rusia do të ndërtojë raketa të ndaluara sipas një marrëveshjeje të Luftës së Ftohtë nëse...

Nga Project Syndicate

“Jelekët e verdhë” në udhëkryq…

Që nga momenti që qeveria franceze anuloi rritjen e planifikuar të taksave për karburantin, ishte...

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga e kaluara e largët për Theresa May…

Tani që kryeministrja britanike Theresa Maj ka përfunduar një marrëveshje me Bashkimin Evropian, është shumë...

Nga New York Times

Amerika e së ardhmes

Unë besoj se zgjedhjet presidenciale të vitit 2020 në Shtetet e Bashkuara do të jenë...

Albert Çaçi

Një G-20 e zbehtë

Të shtunën e shkuar u mbyll në Buenos Aires takimi vjetor i G-20 i 2018....

Përshkallëzohen tensionet

Incidenti Rusi-Ukrainë/ NATO në dilemë

A mund të përkeqësohet kriza në Detin e Zi? Mundet që Rusia dhe NATO të...

Presidenti amerikan paralajmëron Kinën

Trump: Unë jam “Njeriu i tarifave”

Presidenti Trump bëri një postim në Twitter për të festuar fillimin e bisedimeve tregtare midis...

Nga Project Syndicate

Një botë plot me Khashoggi…

Vrasja brutale e gazetarit saudit Jamal Khashoggi në konsullatën e Arabisë Saudite në Stamboll tronditi...

Nga The Economist

Pse protestat në Francë janë një test për Makronin?

Parisi është mësuar me protesta të dhunshme nëpër rrugë. Por trazirat këtë fundjavë ishin ndryshe...