MENU
klinika
Incidenti Rusi-Ukrainë

Pse deti Azov është ‘molla e sherrit’?

Nga New York Times

Po tani ç’do të ndodhë me Britaninë?

Tani vjen pjesa më e vështirë… Të dielën, 27 anëtarët e tjerë të Bashkimit Evropian...

Projekti 7 miliardë dollarë

East Med, gazsjellësi që do të ‘zbehë’ ndikimin arab në Evropë

Greqia, Italia dhe Qipro kanë arritur një marrëveshje me Izraelin për të vendosur një tubacion...

Tensionohen përsëri marrëdhëniet

Incident në Detin Azov/ Rusia sulmon anijet ukrainase

Rusia dhe Ukraina akuzuan njëra-tjetrën për shkeljen e ligjit ndërkombëtar të dielën pasi rojet kufitare...

Deklarata e gjeneralit britanik

Britania: Rusia më e rrezikshme se ISIS

Rusia është një kërcënim më i madh për sigurinë në Mbretërinë e Bashkuar sesa ISIS,...

Lëvizja e ‘Jelekëve të verdhë’

Protestat kundër Macronit në Francë, 40 të arrestuar

Presidenti francez, Emmanuel Macron ka sulmuar ashpër demonstruesit që u përplasën me policinë në Paris,...

Albert Çaçi

Avancimi i sovranistëve

Viti 2018 po mbyllet për Bashkimin  Europian me një situatë politike shoqërore mjaft të komplikuar,...

Nga New York Times

Brexit/ Brenda 2020-ës Britania jashtë Evropës

Udhëheqësit e BE kanë dhënë mbështetjen e tyre ndaj marrëveshjes Brexit të kryeministres Tereza May....

Raporti amerikan

Ngrohja globale/ Raporti: Ngrohja do të sjelli fatkeqësi natyrore

Sipas një raporti të qeverisë amerikane, në Shtetet e Bashkuara është duke u shtuar ndikimi...

Shifrat zyrtare

Arrihet niveli më i lartë i shpyllëzimit të Amazonës

Shpyllëzimi i pyjeve të Amazonës në Brazil ka arritur nivelin më të lartë në një...

Brexit

Theresa May: BE nuk do të na ofrojë marrëveshje më të mirë

Theresa May ka thënë se Britania e Madhe nuk duhet të shpresojë për një marrëveshje...

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga Lufta e Parë Botërore

Evropa iu nënshtrua dy luftërave shkatërruese në shekullin e njëzetë. Me nacionalizmin dhe populizmin që...