MENU
klinika
Vendimi

Pas vrasjes së Khashoggit, Franca u ndalon udhëtimin sauditëve

Sfidat e Bashkimit Europian

Shqetësimi më i madh për BE është Italia, jo Brexit…

Brukseli mund të përballojë humbjen e Londrës, por dëshiron të mbajë Romën. Brexit mund të...

Protesta për rritjen e çmimit të karburantit

5 ditë protesta në Francë/ Një tjetër i vdekur

Protestat antiqeveritare të “jelekëve të verdhë” vazhdojnë për të pestën ditë radhazi në Francë. Një...

Edhe pse nuk është anëtare e BE-së

Pse Zvicrës i intereson kaq shumë Brexit?

Që kur Britania e Madhe votoi për të lënë Bashkimin Evropian në 2016, Zvicra i...

Nga Project Syndicate

Pse SHBA ndryshoi sjellje me ‘armiqtë’?

Politika e jashtme nuk u përmend aspak në zgjedhjet afatmesme të SHBA. Por kjo ka...

Nga New York Times

Ambiciet e qarta të Putinit…

Që kur Vladimir Putin erdhi në pushtet në vitin 2000, për Rusinë ka dy interpretime....

Qeveria spanjolle do të votojë kundër?

Pse Spanja kundërshton marrëveshjen e Brexit?

Spanja po kërcënon të kundërshtojë një marrëveshje mbi largimin e Britanisë nga Bashkimi Evropian nëse...

Nga Washington Examiner

Francë-Gjermani fajtore për “sëmundjet” e botës sot?

Megjithëse Presidenti francez Emmanuel Macron i Francës dhe kancelaria Angela Merkel e Gjermanisë e konsiderojnë...

Nga The Economist

Obama po rikthehet…

Çfarë do bëjë Barak Obama për të ardhmen? Ish-presidenti është vetëm 57 vjeç dhe padyshim...

Albert Çaçi

Aleati problematik

Ngjarjet e fundit në Lindjen e Mesme kanë sjellë komplikime serioze duke e vënë në...

Nga New York Times

E premtja e zezë e Trumpit: Naftë, armë dhe moral…

Cila është gjëja më e keqe në lidhje me politikën e jashtme të Presidentit Trump?...

Detajet

Interpoli zgjedh presidentin e ri/ ‘Tërbohet’ Rusia

Asambleja e Përgjithshme e Interpolit, e cila po zhvillon punimet e Kongresit të përvitshëm në...