MENU
klinika
Brexit

Theresa May: BE nuk do të na ofrojë marrëveshje më të mirë

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga Lufta e Parë Botërore

Evropa iu nënshtrua dy luftërave shkatërruese në shekullin e njëzetë. Me nacionalizmin dhe populizmin që...

Nga New York Times

A e ka zgjidhur Evropa çështjen e emigracionit?

Kur Hillary Clinton paralajmëroi në një intervistë këtë javë se Evropa duhet të tregohej më...

Nga Project Syndicate

Si mund të zgjidhet konflikti SHBA-Kinë?

Përpara takimit midis Donald Trump dhe Xi Jinping në samitin e G20 në Buenos Aires,...

"Dorëzimi para Amerikës, tradhti ndaj fesë"

Ultimatumi iranian: Të bashkohemi kundër Amerikës

UaltimatumiPresidenti iranian Hasan Rouhani u ka kërkuar vendeve muslimane të bashkohen kundër Shteteve të Bashkuara...

Nga Deutsche Welle

Një ekip ëndërrimtar në luftën kundër Brexit-it

Edhe përtej kufijve të partisë, dy deputetë luftojnë kundër Brexit-it, deputetja konservatore Anna Soubry dhe...

"CIA nuk e ka fajësuar princin"

Trump vazhdon të mbrojë princin saudit…

Presidenti i SHBA Donald Trump ka thënë se CIA nuk arriti në përfundimin se Princi...

Shkaku është Kina?

Sulm në konsullatën kineze në Pakistan/ 4 të vdekur

Katër persona janë  vrarë si pasojë e një sulmi në konsullatën kineze në qytetin port...

Nga The Economist

INTERPOL, organizata që ‘trazoi’ gjithë botën…

Mund të jetë subjekti i një filmi triler. Menjëherë pasi zbriti në Kinë, kreu i...

Nga Project Syndicate

Si Kim Jong-un ka ‘luajtur’ me Trumpin gjithë këtë kohë?

Që nga samiti historik midis Presidentit të SHBA Donald Trump dhe udhëheqësit të Koresë së...

Nga New York Times

Është koha që Merkel ta ‘braktisë’ anijen…

Kancelarja gjermane ka bërë një punë të admirueshme gjatë 13 viteve. Por pragmatizmi i saj...

Detajet

SHBA-Kinë afër fundit të “luftës” tregtare

Presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, tha të enjten se është “shumë i përgatitur”...