MENU
klinika
Nga The Economist

Si Venezuela po komplikon bisedimet e paqes në Kolumbi

Nga New York Times

Frika nga një kontinent i zi…

Pse elitat evropiane shqetësohen për foshnjat afrikane? Emmanuel Macron, presidenti i ri dhe ambicioz i...

Nga New York Times

Populistët janë edhe globalistë…

Trump dhe të tjerët kërkojnë lëvizjen e lirë të mallrave dhe parave, por jo të...

Tërheqja e armëve të zjarrit

Pakt për demilitarizimin e kufirit midis OKB-së dhe Koreve

Të udhëhequra nga Shtetet e Bashkuara, dy Koretë dhe Komanda e Kombeve të Bashkuara kanë...

Argumentet e Maurer

Ndryshimet e klimës po shtojnë konfliktet në botë

Konfliktet nëpër botë, po shtohen dhe si pasojë e ndryshimit të klimës, thotë presidenti i...

Britanikët duhet të vendosin

Makron ka të drejtë/ Duhet urgjentisht një marrëveshje…

Në Mbretërinë e Bashkuar, Emmanuel Macron dëshiron që britanikët të marrin përgjegjësinë për rrëmujën që...

Merkel e shqetësuar

“Liritë demokratike anembanë globit po sulmohen”

Angela Merkel dhe udhëheqësit e tjerë evropianë flasin për faktet rreth vdekjes së Jamal Khashoggi...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse SHBA nuk duhet të tërhiqet nga traktati me Rusinë?

Tërheqja nga traktati i armëve bërthamore do të ishte ‘hap i rrezikshëm’, Rusia paralajmëron SHBA....

Nga Project Syndicate

Pse Trump dhe Amerika po “përqafojnë” patriotizmin?

Presidenti më i fuqishëm në botë e ka bërë të qartë se ai nuk ka...

Nga New York Times

Përralla e një princi saudit…

Princi i kurorës, Muhammed bin Salman, kohët e fundit dha një shpjegim të pabesueshëm për...

Albert Çaçi

Komplikimi i aleancave në Lindjen e Mesme

Lufta e Sirisë, me drejtimin që ajo mori, solli ndryshime esenciale në skakierën e Lindjes...

Nga The Economist

Macron me një ekip të ri/ A do të ketë sukses?

Kohët e fundit nuk kanë qenë dhe aq të mira për presidentin francez Emmanuel Macron....