MENU
klinika
Një diplomat ka ndryshuar gjithçka

Pse SHBA po i përkrah autoritarët në Evropën Lindore?

Albert Çaçi

Militarizimi i Arktikut

Javën e  shkuar aeroplanmbajtësja Truman e Flotës së 6 të Marinës së SHBA  e shoqëruar...

Nga New York Times

Si po e shfrytëzon Erdogan situatën e Arabisë Saudite?

Presidenti Rexhep Tajip Erdogan e sheh rastin Jamal Khashoggi si një shans për të “lëkundur”...

Detajet

Zgjedhjet në PE/ Rrezik për manipulim?

Falë rrezikut të manipulimit nga jashtë, qeveritë evropiane nuk mund t’i trajtojnë zgjedhjet europarlamentare të vitit...

Traktati bërthamor i vitit 1987

Pse për Makronin ka kaq rëndësi traktati SHBA-Rusi?

Presidenti francez Emmanuel Macron i tha Donald Trump se traktati bërthamor i epokës së Luftës...

"Të gjitha pyetjet do të marrin përgjigje"

Erdogan: Vrasja e gazetarit saudit ishte e planifikuar

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan tha se vrasja e gazetarit Jamal Khashoggi në konsullatën e...

Nga Project Syndicate

Pse Theresa May duhet të pranojë një referendum të ri për Brexit?

Nëse votuesit britanikë e kanë refuzuar opsionin e daljes nga Bashkimi Europian pa marrëveshje, nëse...

Nga New York Times

Pse brazilianët po bëjnë zgjedhjen e gabuar?

Jair Bolsonaro është një brazilian i krahut të djathtë mepikëpamje të neveritshme. Ai ka thënë...

Nga New York Times

Trump dhe një stuhi që po vjen…

Me republikanët që përpiqen të qëndrojnë në Kongres, Presidenti Trump në mitingjet e fushatës dhe...

Marrëdhëniet SHBA-Rusi-Kinë

Trump: Do të rrisim arsenalin bërthamor

Presidenti amerikan Donald Trump ka paralajmëruar se Shtetet e Bashkuara do të rrisin arsenalin e...

Pse po i pengon negociatat e Brexit?

Spanja pengesë për Britaninë…

Spanja ka lënë të kuptohet se nuk do të vërë veton ndaj asnjë marrëveshje përfundimtare...

Erdogan më i vendosur se kurrë

Vrasja e gazetarit/ Turqia e vendosur të zbulojë të vërtetën

Presidenti i Turqisë Rexhep Tajip Erdogan tha të hënën se ai do të përdorë një...