MENU
klinika
Nga Deutsche Welle

Merkel jep dorëheqjen, Gjermania në ‘ethe’

Nga The Economist

Një rrugëdalje nga “rrëmuja” e Brexit…

Kryeministres Theresa May iu desh një vit e gjysmë për të arritur një marrëveshje me...

Nga Project Syndicate

Si mund t’i jepet fund “luftës” SHBA-Kinë?

Ekonomitë e përparuara kanë të drejtë kur thonë që Kina duhet të ndërmarrë hapa për...

Protestat në Francë

‘Jelekverdhët’ ja dolën!

Rritja e parashikuar e taksave të karburanteve, që shkaktoi protesta javore të dhunshme në Francë,...

Sauditët duhet të ndryshojnë drejtim

Sanksionet ndaj Arabisë Saudite nuk mjaftojnë…

Ne nuk mund të dijmë gjithçka për atë që ka ndodhur me Jamal Khashoggi në...

CNN

SHBA gati të dërgojë luftanije në Detin e Zi, ç’do të ndodhë?

SHBA ka filluar të bëjë përgatitjet e nevojshme për të dërguar një anije luftarake në...

1,1 miliardë euro në vit për fake news

BE: Rusia, burimi kryesor i dezinformimit në Evropë

BE ka nisur një “luftë kundër dezinformimit” të përhapur nga Kremlini në një përpjekje për...

Nga New York Times

A po shkon Jemeni drejt paqes?!

Përfaqësuesit e qeverisë së Jemenit dhe lëvizja Houthi do të bisedojnë në Suedi, duke na...

Petro Poroshenko/ New York Times

Putini duhet të dënohet…

Rusia nuk mund të lejohet të vazhdojë me agresionin e saj të ashpër kundër Ukrainës....

Përshkallëzohet tensioni SHBA-Rusi

Putin paralajmëron SHBA-në: Do të ndërtojmë raketa të ndaluara

Rusia do të ndërtojë raketa të ndaluara sipas një marrëveshjeje të Luftës së Ftohtë nëse...

Nga Project Syndicate

“Jelekët e verdhë” në udhëkryq…

Që nga momenti që qeveria franceze anuloi rritjen e planifikuar të taksave për karburantin, ishte...

Nga Project Syndicate

Disa mësime nga e kaluara e largët për Theresa May…

Tani që kryeministrja britanike Theresa Maj ka përfunduar një marrëveshje me Bashkimin Evropian, është shumë...