MENU
klinika
Premtimi për zgjedhjet presidenciale

Trump: Nëse fitojmë, do bëjmë marrëveshje me…

Nga New York Times

Këtë herë SHBA ndoqi shembullin e Kinës!

Një gjë që studentët e mi e dinë të gjithë pa dyshim rreth Kinës është...

Gjen mbështetje tek SHBA

Konflikti me Turqinë/ Greqia, “e zhgënjyer” nga NATO?

Greqia pret që NATO të luajë rolin e saj në lidhje me aktivitetet turke në...

Nga The Washington Post

Në Amerikë, gjithçka ndryshon brenda natës!

Sondazhet e tanishme favorizojnë Joe Biden. Por klisheja e vjetër “një natë është një jetë...

Të gjithë presin prej tij...

Sa shumë premtime bëri BE-ja! A ka mbajtur ndonjë prej tyre?

Bashkimi Evropian dëshiron të jetë superfuqia pandemike Covid-19 në botë, por aktivistët e shëndetit thonë...

Kthim pas në kohë...

S‘ka zgjidhje në Ballkanin Perëndimor pa SHBA-në

SHBA në vitet 1990 ndihmoi që t’u jepet fund luftërave në Bosnjë dhe në Kroaci....

Trup nuk i pyeti...

Tërheqja e trupave/ Pse gjermanët qëndrojnë indiferentë?

Trumpi nuk i pyeti gjermanët për tërheqjen e trupave, atyre u mbetet vetëm ta regjistrojnë...

“Tanët janë të korruptuar dhe të paaftë”

Mijëra libanezë nënshkruajnë peticion që vendi i tyre të merret nën kontroll nga Franca

Mbi 44,000 vetë kanë nënshkruar një peticion në internet për “vendosjen e Libanit nën një...

Marrëveshja Greqi-Egjipt

“Zemërohet” sërish Turqia, anulon bisedimet me Greqinë

Turqia ka reguar për një “të ashtuquajtur marrëveshje” midis Greqisë dhe Egjiptit në një zonë...

Nga Project Syndicate

Si teknologjia po ndryshon politikën botërore…

Që nga viti 2017, Strategjia Kombëtare e Sigurisë e Amerikës është përqendruar në një konkurrencë...

Nga The Guardian

Sanksionet nuk janë zgjidhje. Pse këmbëngul Amerika?

Administrata Trump ka vazhduar me idenë e sanksionimit të zyrtarëve kinezë dhe anëtarëve të partisë...

Editoriali i The Washington Post

Diktatorët nuk ndryshojnë. Populli bëhet më guximtar!

Aleksander Lukashenko, i cili ka qeverisur Bjellorusinë që nga viti 1994, po kërkon rizgjedhje me...