MENU
klinika
Tërheqja e trupave nga Gjermania

Trump po e shqetëson edhe NATO-n!

Shkatërroi “Zyrën e Pajtimit” dhe jo vetëm

Veprimet e motrës së Kim Jong-un po trazojnë botën!

Shkatërrimi i zyrës ndërlidhëse nga Koreja e Veriut ka shkaktuar alarm në rajon dhe jo...

Nga Project Syndicate

Dikur Kina vrau 10 mijë njerëz! A do të përsëritet masakra?

Hong-Kongu është në rrezik. Dikur një nga qytetet më të lira dhe më të hapura...

Ja përse

Gjermanisë nuk i leverdisin mosmarrëveshjet Greqi-Turqi!

Tensionet kanë arritur kulmin midis Turqisë dhe Greqisë për disa mosmarrëveshje që përfshijnë Egjeun dhe...

Presidenca gjermane e BE-së

“Makthi” i Merkelit: A do t’ia dalë në këtë sfidë të fundit?

Angela Merkel do të drejtojë Këshillin e Bashkimit Evropian në një kohë të rritjes së...

Mike apo rivale?

Evropa duhet ta ndajë mendjen për Kinën!

Me paralajmërimin e pazakontë të hapur ndaj Kinës, duke e akuzuar atë për shfrytëzimin e...

Frika se nuk do të rikthehej më...

Shengeni sërish në fuqi!

Prej ditës së hënë janë hequr kontrollet kufitare në vendet e Bashkimit Evropian. Gjermanët dhe...

BE duhet ta kuptojë këtë!

Britania s’do të mbetet satelit i Brukselit!

Marrëdhëniet e Britanisë pas Brexitit me BE-në po arrijnë një pikë kritike. Boris Johnson dje...

Nga Project Syndicate

Dikur të gjithë prisnin Amerikën por tani…

Shtetet e Bashkuara po përballen me disa sfida marramendëse njëkohësisht. Është pandemia e COVID-19, e...

Deklaratat e kryeministrit polak

Amerika “heq dorë nga Gjermania dhe fituesja është… Polonia?!

Polonia mund të përfitonte nga një tërheqje e pjesshme e trupave amerikane nga Gjermania –...

Si paraqitet situata

Koronavirusi/ Më pak apo më shumë emigrantë në BE?

Në prill u zvogëlua shumë numri i përpjekjeve për kalimin e kufijve të BE, si...

Nga New York Times

Është koha për tu treguar më të ashpër me Kinën!

Gjermania ka sinjalizuar se do të bëjë presion për një qëndrim më të ashpër të...