MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Irani, “shënjestra” e Amerikës për 40 vjet!

Konflikti i fundit, një mësim për të gjithë!

Irani nuk është i vetmi problem i SHBA-së!

Në vitin 2017, kur Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara po shkonin drejt luftës,...

Nga Foreign Policy

Konflikti në Lindjen e Mesme, ‘shansi i artë’ i Putinit!

Me përfshirjen në luftën civile Siriane në 2015, Rusia ka kërkuar të pozicionohet si një...

Konflikti me Iranin

Trump po i kërkon ndihmë NATO-s?

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se ai do t’i kërkojë NATO-s të rritë përfshirjen...

Ja çfarë tregojnë shifrat

A mund ta përballojë Irani luftën me Amerikën?!

Irani sulmoi baat ushtarake të SHBA këtë javë pas vrasjes së gjeneralit të lartë iranian...

Jo tërheqje të trupave

Pse Iraku është kaq i rëndësishëm për SHBA?

Parlamenti në Bagdad kërkon tërheqjen e trupave amerikane, por Uashingtoni nuk dëshiron të heqë dorë...

Mjetet luftarake më të rëndësishme

Gati për luftë: Fuqia e frikshme ushtarake e SHBA-së

Me më shumë se 3 milionë efektivë, 4800 baza në 7 kontinente dhe një buxhet...

Sa e fuqishme është realisht ushtria iraniane?

Deri ku mund të godasë Irani?

Ishte sulmi më i drejtpërdrejtë i Iranit ndaj SHBA që nga marrja e Ambasadës amerikane...

Takimi me Trump

Mitsotakis përmend “konfliktin” me Shqipërinë

Athina zyrtare vlerëson se mëgjithëse takimi i kryeministrit grek Kyriakos Mitsotakis me presidentin amerikan Donald...

Deklarata e presidentit amerikan

Trump i ofron paqe Iranit?!

Presidenti Donald Trump iu drejtua kombit, disa orë pasi Irani hodhi disa raketa në bazat...

Nga Deutche Welle

Lojërat e pushtetit të Putinit mund të dalin jashtë kontrollit

Putini ka arritur ta bëjë Kremlinin lojtar kryesor në Lindjen e Mesme duke mbajtur marrëdhënie...

Nga The Guardian

Me vrasjen e gjeneralit, Trump arriti të pamundurën!

Për iranianët, vrasja e Qassem Suleimani, kreut të forcave famëkeqe Quds të Iranit, ishte shumë...